Začínáme krajským přeborem, kde v letošním ročníku působili dva okresní zástupci, přičemž jeden z nich bohužel soutěž opouští a po letech si zahraje 1. A třídu. Pro tým SK Jičín fotbalový ročník 2014/15 nebyl tak úspěšný, jako ten minulý. Celkové čtvrté místo se ziskem 53 bodů znamená opuštění druhé medailové příčky krajského přeboru v minulé sezoně za zisk 64 bodů. Co je příčinou? Před novou sezónou odešli hráči základního kádru Martin Kubíček, Pavel Kraus a Tomáš Haken. Znamenalo to tedy oslabení hráčského kádru.

Trenér Viktor Kubíček, který podzimní část soutěže odtrénoval, neměl lehkou pozici. Přesto získal s mužstvem 26 bodů a šesté místo v tabulce. Na jaře SK Jičín získal o jeden bod více (27) a posunulo ho to z podzimního šestého na čtvrté místo tabulky. To už ale mužstvo od ledna trénoval Miroslav Jeník, který s týmem absolvoval kvalitní zimní přípravu, zaznamenal výborné výsledky v přípravných utkáních i výborný vstup do fotbalového jara. V sedmi přípravných utkáních nepoznal porážku, k tomu přidal další tři vítězství v mistrovských utkáních plus jedno pohárové. Panovala tedy spokojenost s trenérem i výkony mužstva. Po zbytečné porážce doma s druhou Jaroměří následovala série dalších pěti zápasů bez porážky. Remíza na postupující Olympii 1:1 musela potěšit trenérskou práci Miroslava Jeníka.

A potom to přišlo. Raději nevzpomínat. Tragická série závěrečných utkání doma s celky hrajícími o záchranu nemá obdoby (Lázně Bělohrad 1:2, Broumov 0:2, Chlumec n. C 0:0, SK Libčany 1:2)! V tabulce domácích utkání je SK Jičín za celou sezonu na sestupové příčce. Patnácté místo je ostudou! Diváci zkrátka nechodí, v této statistice je Jičín na sestupových pozicích, ale když z patnácti domácích duelů vyhraje tým jenom čtyřikrát, tak to diváky do hlediště zkrátka nepřivede. Jičínští příznivci by asi s mužstvem měli jezdit na venkovní utkání. Tam je totiž Jičín parádní.

Druhé místo ve venkovní tabulce je toho důkazem. Třiatřicet bodů a pouze jediná porážka na podzim v Jaroměři. Dalším pozitivem je i počet obdržených branek. Devětatřicet za celou soutěž řadí SK na třetí místo. Co je za touto příznivou bilancí? Výborná defenzíva, především venku. A hlavně brankář Michal Puš. Opora týmu, která vychytala za celý ročník sedm nul a je v tomto hodnocení na druhém místě krajského přeboru. A co se týče střelců? Nejlepší byl Michal Voldán, nastřílel celkem 12 branek (na jaře 10!) a v tabulce krajských střelců figuruje na desátém místě. Druhý Michael Vacek obsadil s deseti trefami do černého patnáctou příčku. Následuje Gaubman – 6, Miler – 5, T. Veg, Ulvr, Řeháček, Kocourek – 3, Drusan, Horáček, M. Mészáros – 2, Bucek – 1. Nejvíce minut na hřišti strávili Michal Puš, Jan Drusan a kapitán Aleš Gaubman, kteří nastoupili v devětadvaceti utkáních. Novinkou právě odehraného ročníku byly penaltové rozstřely při nerozhodném výsledku.

SK Jičín jich kopal nejvíce, jedenáct. Uspěl šestkrát a získal tak bonusových šest bodů navíc. Celkově vystupovalo mužstvo velice slušně, ukázněně. Na jaře pouze dva vyloučení (Materna, Miler) jsou toho důkazem. Poděkování patří všem, kteří se na celkovém chodu klubu podíleli. První poděkování směřuje k trenéru Miroslavu Jeníkovi i obětavému vedoucímu mužstva Jiřímu Klabanovi. Trenér Jeník určitě hru týmu oživil, jde správnou cestou. Fotbalu rozumí, hráči ho berou. Určitě by ale potřeboval mužstvo posílit, nejméně o dva hráče. Na některých postech postrádá kvalitu. Další poděkování patří celému výboru, sponzorům i hrstce fanouškům.

Svoje působení v letošním ročníku krajského přeboru hodnotili i Bělohradští, kteří po několika sezonách bohužel opouští krajskou elitu.
Oldřich Velich, trenér Lázní Bělohradu: „Vzhledem k tomu, že jsme sestoupili, tak musíme hodnotit sezonu jako nepovedenou. Podzimní část se nám vydařila nejen herně, ale i výsledkově. Na jaře jsme pokračovali v nastoleném herním stylu, ale výsledkově to již bylo horší. Podzimní kádr se bohužel částečně rozpadl (zranění, nová zaměstnání i ukončení působení v našem klubu). Byla i velice nízká tréninková účast některých hráčů.

Tím výrazně utrpěla konkurence v kolektivu. Když ještě připomenu své vyjádření před jarní sezonou o nespokojenosti s přístupem některých hráčů k zimní přípravě, tak pro nás, kdo jsme na hřišti téměř každý den, je výsledek, tedy sestup, celkem pochopitelný. Pohybujeme se však v amatérském fotbalu, takže z toho neděláme tragédii. Nicméně kádr zůstává pohromadě i do příští sezony. Budeme se snažit samozřejmě i o doplnění. Cílem je hrát líbivý a zároveň produktivní fotbal a případně se pokusit o návrat do krajského přeboru. Nikoliv ale za každou cenu."    (vej, dopa)