Nechyběl mezi nimi ani 40letý MARTIN ŠIMÁNEK (na snímku), který byl o přestávce utkání celků jičínských mužů mezi oceněnými. Z rukou předsedy SK Jičín Petra Krykorky převzal dres s číslem 477. Přesně tolik branek nastřílel v mistrovských zápasech. Ochotně odpověděl i na našich několik otázek.

Jak jste se dostal k fotbalu a v kolika letech to bylo?
Pamatuji si to celkem přesně. Bylo to v osmi letech a na jičínský stadion mě přivedl tehdejší trenér žáků Zdeněk Kolman, bývalý fotbalista Hradce Králové.

A vzpomenete si na Váš první gól?

Bylo to na květnovém turnaji žáků v Kopidlně a pan Kolman mě pochválil.

Co následovalo dál?

Po odehrání žáků jsem přešel do dorostu, kde mě vedl Láďa Carda a v šestnácti letech už jsem trénoval s muži, kde působil Luděk Neuman.

Začínal jste tedy poměrně brzy, neměl jste obavy, že Vás kolektiv nepřijme?
To rozhodně ne. Tam byla skvělá parta a hráči, jako například Roman Mikolášek, Roman Málek, Čenda Pokorný, Jarda Sobotka a další. Od nich jsem se toho také hodně naučil.

A co považujete za největší úspěch?
Rozhodně to, že jsem byl u toho, když Jičín po dlouhých letech vykopal v roce 1996 krajský přebor. Ten ale dlouho nehrál a přišel sestup.

Kam potom vedly Vaše cesty?
Nastoupil jsem za jičínské béčko, vypomáhal jsem v nedalekých Valdicích a v letošní sezoně i v Kopidlně. Škoda, že se mužstvu nepodařilo vybojovat třetí místo, závěr sezony celkem nepochopitelně vypustilo. Je to škoda, myslím, že Kopidlno má na víc, než hrát okresní přebor.
Za svoji fotbalovou kariéru jste vstřelil úctyhodných 477 branek. Máte nějaký recept, jak dávat góly?
To záleží na mnoha okolnostech, hlavně na atmosféře v mužstvu. Ale recept na vstřelené branky snad ani neexistuje.

Co byste přál jičínském fotbalu do dalších let, a co českému?
Věřím, že Jičín během několika let dosáhne na divizi. Čtvrté místo v krajském přeboru je krásné a určitě přijdou i sponzoři. Navíc tady je celá řada kvalitních hráčů, trenérů a funkcionářů. Pokud jde o český fotbal, po zklamání na Euro 2008 musí vyřešit dva problémy: Trenéra, líbil by se mi Hašek, a omladit reprezentační kádr.