Minulý týden byla uzávěrka přihlášek do nového ročníku, jaká je současná situace?
U dospělých je to podobné jako vloni, v okresním přeboru mužů bude hrát 14 družstev, soutěž potom 11. Nepotvrdily se tak naštěstí zvěsti, že rapidně ubude týmů. Sice se nepřihlásila béčka Železnice, Žlunic a Jičíněvsi, ale novým družstvem je FK Start Bříšťany, jehož zařazení je ovšem podmíněno přijetím do řad ČMFS. Otazník byl dlouho nad družstvy z oblasti Milíčeves – Nemyčeves. Nemyčeves podle posledních informací slíbila uhradit pohledávky, které jí vznikly v uplynulé sezoně, a tak uvidíme… Problém s uhrazením poplatků z uplynulé sezony má i FC Kacákova Lhota, tam se ale jedná o menší částku a dá se předpokládat, že Kacanda vše včas uhradí, aby mohla soutěž hrát.

Hodně se v minulých dnech hovořilo o mládežnických kategoriích. Jaký je aktuální stav?
Soutěž dorostu zůstala na osmi účastnících, jako v uplynulém ročníku. Protože to ale zpočátku nevypadalo zrovna růžově, zkoušel jsem sondovat situaci na Semilsku, kde řešili podobný problém. Nakonec jsme se s OFS Semily rozešli s tím, že pojedeme dále ve vlastních kolejích. Jim se podařilo umístit svoje čtyři družstva dorostu (Bozkov, Benecko, Víchová a Studenec) do kraje a navíc vzhledem k poloze by nemělo smysl nutit oddíly do finančně náročnější soutěže. Bude se tedy hrát stejným způsobem jako v uplynulé sezoně, novým družstvem v této kategorii je Sokol Chomutice, postupující Žlunice nahradí FC VTJ Milíčeves, která se nepřihlásila do kraje. Potíže ještě hlásí ze Starého Místa, a tak je možné, že složení této soutěže ještě dozná změn.

Změnilo se něco u žáků? Kolik máte přihlášených družstev?
Do žákovského přeboru se přihlásilo dvanáct družstev, která budou hrát tradičním systémem každý s každým, podzim – jaro. Většina oddílů si tento způsob vybrala, i když musím přiznat, že mě se více zamlouval ten loňský, kdy na podzim spolu hrály dvoukolově týmy rozdělené do dvou skupin podle polohy a na jaře se potom vytvořily dvě skupiny podle výkonnosti. Ubylo tak zápasů silně nevyrovnaných týmů – ačkoliv dvouciferné výsledky byly časté i ve finálové skupině – Libáň byla prostě minimálně o patro výš.

A co ti nejmenší, přípravka dělala radost?
Tam se počet účastníků zvedl, ještě ve středu mělo hrát 14 družstev, proti loňsku přibylo béčko Hořic a Miletín, ale ten hraje stejnou soutěž na Hradecku a termínově by nestíhal, proto svoji přihlášku stáhl.

Kdy bude k dispozici definitivní termínová listina?
Byla odsouhlasena ve středu 25. června a je umístěna na stránkách www.ofsjicin.cz. Soutěže dospělých začnou 16. srpna, mládež nemá cenu nutit do prázdninových termínů, tam jsou úvodní kola naplánována tradičně až na poslední srpnový víkend. I když především pro přípravku to bude pěkný záběr, aby se skončilo ještě za relativně slušného počasí (do 19. října), bude se hrát celé září systémem neděle – středa.

Budou nějaké změny v rozpise soutěží a jaké?
Ano, jsou a někdy docela podstatné. Oddíly určitě potěší zrušení povinného hodnocení rozhodčích, rovněž už nebude povinná konfrontace u mládežnických zápasů, v kategorii žáků chceme zkusit systém opakovaného střídání, který by měl umožnit odehrát více času i menším či slabším hráčům. Zvyšuje se naopak počet požadovaných startů u hráčů na soupiskách, pro kategorii dospělých potom odsouhlasila disciplinárka možnost „vykoupení se“ z trestu za žluté karty. Novinkou je i baráž dospělých, v níž se utká první nesestupující družstvo přeboru s prvním nepostupujícím ze soutěže o místo v okresním přeboru.

Jak to vypadá s Pohárem ČMFS dospělých, minulý rok se po dlouhé době nehrál…
Ani letos to nevypadá lépe. Přihlásila se pouze tři mužstva, aby tato soutěž měla smysl, je třeba alespoň dvojnásobek. Znovu zkusíme oddílům navrhnout možnost sehrání poháru v zimním přípravném období na jičínské umělce – samozřejmě s finančním podílem OFS.

Takže finančně je na tom fotbal na Jičínsku dobře?
To ani náhodou, a po tom průšvihu ve Švýcarsku to určitě nebude směrem dolů lepší. Asi nás čekají hodně hubené roky, přestože to různí blonďáci popírají. I tak se ale snažíme naprostou většinu dotací rozpustit mezi oddíly – především ty, které se starají o mládežníky. To se ale pouštíme do oblasti, která není zrovna mojí parketou, víc o finanční situaci by Vám určitě řekl předseda OFS Jičín Honza Šotek.