Ve 22. kole divizní skupiny C hostovali na stadionu v Jírových sadech fotbalisté ambiciózního týmu z Kolína. Hosté se v letošním ročníku po postupu z krajského přeboru opět zvedají a po korupční aféře, která v minulosti znamenala pro Kolín pád směrem dolů, se tento středočeský klub pomalu vrací na ztracené pozice a patří k favoritům této divizní skupiny.

Novopačtí, po ostudném výkonu v minulém kole ve Dvoře Králové, se tentokrát představili o poznání v lepším světle, leč i zlepšený výkon však na body nestačil.

1. FK Nová Paka – FK Kolín 1:3 (0:1). Zápas začali aktivněji hosté, velmi dobře se pohybovali, ale novopacká defenziva v čele s gólmanem Radimem Ottmarem pracovala bezchybně. Na hrotu kolínského útoku hýřil aktivitou především exligový Ivo Svoboda, ale jeho snahu se dařilo novopackým obráncům eliminovat, takže nebezpečí bylo vždy včas zažehnáno. Na druhé straně nebylo žádným překvapením, že zvýšenou pozornost kolínské defenzivy měl po celý první poločas agilní Miroslav Král, jehož pokusy byly rovněž vždy zblokovány defenzivou soupeře. Tento fakt na hrací ploše dlouho znamenal bezbrankový stav, až přišla 28. minuta, která dostala domácí psychicky do útlumu. Centr před domácí branku se odrazil od nikým neatakovaného novopackého kapitána Martina Ptáčka do vlastní branky bezmocného gólmana Ottmara.

Nešťastné, ale neodvratné a hosté se tak dostali do celkem laciného vedení. Po změně stran se nejprve aktivita Kolína pomalu vytrácela, ale domácí ofenzivní snažení mělo malou intenzitu. V 56. minutě vyslal Jan Rozsévač přesným lobem za obranu soupeře Lukáše Počtu, ten ač tísněn dvěma bránícími hráči, dokázal akci zakončit nebezpečnou střelou, kterou kolínský gólman Čižinský bravurně zlikvidoval.

Po hodině hry však vyšel hostům rychlý protiútok, kdy útočící hráč pronikl do pokutového území domácích, předložil míč před prázdnou branku Svobodovi a ten již měl ulehčený úkol dopravit jej podruhé do novopacké sítě. Tato branka se zdála podle průběhu zápasu, jako rozhodujícím momentem pro tříbodový zisk v utkání. V 77. minutě vykřesal domácím jiskřičku naděje kontaktním gólem Kamil Makula. Trestný kop po faulu na Počtu zahrál lehkým obloučkem přes kolínskou zeď, kdy brankář Čižinský sice míč vyrazil, ale pouze do těla svého spoluhráče a od něho se vrátil zpět a skončil v hostující síti. Ze snížení stavu se však Novopačtí dlouho neradovali.

O minutu později kolínský Šourek napřáhl z dobrých dvaceti metrů a jeho křížná rána skončila potřetí v brance Nové Paky. Od tohoto okamžiku již bylo definitivně o výsledku zápasu rozhodnuto. Ve zbytku utkání je nutno vyzdvihnout několik skvělých zákroků novopackého brankáře Ottmara, který zneškodnil šance kolínských fotbalistů z bezprostřední blízkosti a odvrátil tak ještě větší brankový rozdíl.

„Jede“ se dál

Zápas ve své realitě ukázal na několik faktorů, které v konečném hodnocení nelze přehlédnout. Jedná se především o individuální kvality jednotlivých hráčů na hrací ploše. Dále velikost divizních kádrů kolektivů a v neposlední řadě také materiální a tréninkové možnosti obou klubů.

 Po této diagnóze těžko něco domácím hráčům vyčítat. Snaha a bojovnost však proti soupeřům této úrovně na divizní scéně prostě nestačí. Boj o body ve čtvrté nejvyšší soutěži však nekončí. Je třeba se orientovat na následující zápasy, ve kterých by další bodové ztráty mohly mít pro konečné účtování strategický význam..⋌ (axe)

 Od úvodního hvizdu rozhodčího byla patrná převaha hostů. Neustále se tlačili před branku Puše, který zlikvidoval jejich několik vyložených šancí. Kapituloval až v 28. minutě, kdy po pravé straně unikl Kilevnik, nacentroval před branku a Privara pohodlně poslal míč do sítě.

O deset minut později byl před jičínskou brankou faulován Urban a sudí nařídil penaltu. Míč si postavil zkušený Kilevník, ale Puš bravurně chytil. Po změně stran už diváci gól neviděli, blízko ke skórování byl domácí Topič a hostující Kořínek, který však mířil mimo branku.

Fakta – branka: 29. Privara. Rozhodčí: Garaja (Benešov). ŽK: 4:1. Diváci: 150. Poločas: 0:1. SK Jičín: Puš – Ulvr (71. D. Malý), Macháček, Řeháček, T. Veg – Mikolášek, Horčičko (46. Vacek), Pivrnec, Vích, Haken (74. Miler) – Topič. TJ Dvůr Králové: Ulrych – Motyčka, Rejl, Kruliš, S. Ježek – Kilevnik, D. Novák, Holub, Urban (74. Řežábek) – Otradovský (53. Kořínek), Privara (65. Klazar).⋌(jp)