Turnaj byl nazván podle dominanty zdejšího kraje „Pohár Lorety“.

První ročník se uskutečnil někdy začátkem osmdesátých let na bývalém hřišti v Ostružně na Skláři a pak se každoročně střídaly v pořádání Březina, Ostružno a Hlásná Lhota. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let navázal na „Pohár Lorety“ turnaj „O pohár jedové chýše“, který se konal v Ostružně a startující byly nejen týmy z okolních vesnic, ale družstva reprezentující známé jičínské hospůdky.

Vyhráli všichni

Na jeden ročník dokonce dorazil tým obětavců z Prahy, kteří všichni do Ostružna přijeli na korbě náklaďáku. Poslední ročník byl zhruba v roce 1993 a pak slávu tradičních setkání Lhoty, Ostružna a Březiny oživil Slávek Palička, který na přelomu tisíciletí uspořádal dva turnaje ve Březině. Bohužel opět to skončilo na tom, že za týmy nastupovali lidé, kteří neměli s vesnicemi nic společného, takže proto byly jen dva ročníky.

Letos se iniciativy chopili členové SDH Hlásná Lhota, kteří se rozhodli, že obnoví tradici a rozšíří pozvané týmy na obce, jenž startují v hasičských soutěžích ve stejném okrsku. Vzkřísil se původní název „Pohár Lorety“ s tím, že turnaj bude hrán na počest vloni zesnulého jednatele lhoteckých hasičů a velkého fotbalového fandy Josefa Štolovského.

Petr Hýča posekal louku a v sobotu se sešlo nakonec ve Lhotě sedm týmů, kromě okolních vsí byli jako hosté pozváni hráči Jivan, hrálo se ve dvou skupinách 2x12 minut. V týmech jsme našli ještě několik hráčů, kteří nastupovali už za Hasana, jako třeba R. Bryscejna (nejlepšího gólmana turnaje), P. Novotného, Z. Štolovského, M. Richtra nebo M. Strouhala. Fotbalově navrch už měla ale mladší generace.

Turnaj vyhrálo zcela zaslouženě Podhradí, za které hrál i nejlepší hráč turnaje Milan Veselý, vzorná sparťanská obec Hlásná Lhota nastoupila v krásných rudých dresech, ale dodržela stříbrné prokletí z letošní sezony. Třetí skončily Čejkovice, které měly pořádný kopec smůly a na dalších místech Jivany, Ostružno, Březina a domácí béčko. Turnaj s přehledem řídili Josef Čistecký a Martin Říha, o občerstvení se od rána starali lhotečtí old boys, pánové Elis, Roudný, Rychtr a Strnad. Po skončení následoval večer se zpěvy a tanci.

Podařilo se obnovit tradici, turnaj se moc líbil a věříme, že jestli se pánové Bosák a Štolovský koukali seshora, že se jim to také líbilo… (pd)