Dnes je známou osobností, považovanou za jednoho z nejúspěšnějších a nejuznávanějších trenérů v celé, téměř stoleté, historii fotbalu v Nové Pace. Ano, řeč je o VLASTIMILU FRÝDKOVI (na snímku), který přivedl mužstvo, přes vítězství v krajském přeboru, k postupu do divize. A tak, hlavně díky moderní sdělovací technice vznikl, po skončení podzimní části soutěže, tento dialog.

Podle umístění v podzimní části soutěže jste vlastně druhé nejlepší mužstvo v Královéhradeckém kraji, hned za druholigovým FC Hradec. Jaký je to pocit?
To jste mě překvapil. Z toho pohledu jsem se na podzimní sezonu nedíval… Z pohledu Nové Paky je to velmi lichotivý odraz mimořádného roku 2009, který se už nemusí opakovat a je to velmi příjemné. Z pohledu výkonnosti mužstev Královéhradeckého, potažmo bývalého Východočeského kraje, je to tristní a smutné.

Kdyby Vám před soutěží někdo řekl, že získáte současných 27 bodů a čtvrté místo, co by jste mu asi odpověděl?
Velmi jemně řečeno nevěřil bych mu. Spíše bych to považoval za hloupý vtip. A těžko říci, jestli by směšnější byla představa čtvrtého místa nebo 27 bodů. Já osobně bych byl, před soutěží, spokojen s 20 – 21 body po podzimu.

Zatím, co většina mužstev v této soutěži má ve svých řadách „veterány“ z vyšších soutěží, vy jste úspěchu dosáhli s mladými, neznámými hráči, kteří, s vyjímkou brankaře Ottmara, nikdy takovou soutěž dospělých nehráli. Vždyť věkový průměr mužstva je kolem 23 let?
Je pravda, že mužstvo má minimum zkušeností z republikových soutěží, což se také projevilo v prvních třech zápasech, kde jsme působili zakřiknutě, protože rozdíl mezi přeborem a divizí je opravdu velký. Postupně si však kluci na soutěž zvykli. Jiné týmy mají zkušené hráče v poli, my máme zkušenost a kvalitu v brance. Brankářský post je velmi důležitý pro každé mužstvo a pro nováčka obvzlášť. Podzimní zápasy ukázaly, že angažování Ottmara bylo výborným tahem.

Mužstvo jste dotvářel vlastně ještě v průběhu soutěže, nyní je kádr, dá se říci, stabilizovaný, do hry zasáhlo osmnáct hráčů. Myslíte, že přesto by bylo třeba mužstvo doplnit, a kde hlavně?
Vždy je potřeba mužstvo průběžně doplňovat, protože, jak říká jeden můj kolega, uspokojení je cesta do pekel. Mančaft má svoji osu, což je dobré a doplňovat budeme jen na konkrétních postech. Zatím nemohu být konkrétní, ale určitě bych pro jaro, rád, uvítal klasického hrotového útočníka.

Do mužstva jste přivedl několik hráčů, které jste trénoval dříve v mládežnických kategoriích. Je to pro Vás výhoda?
Nejde ani tak o to, jestli je to výhoda pro mne, ale jestli z toho profituje tým a zatím to funguje. Obecně se dá říci, že hráči, kteří již pod mým vedením hráli, znají věci, které vyžaduji a tím ušetříme dost času. A ten, potom, můžeme využít k jiným, potřebným, tréninkovým procesům.

Z konečné tabulky podzimu je vidět, že obranná činnost je na dobré úrovni, patnáct obdržených branek je průměr jedné na zápas a řadí Novou Paku na druhé místo, hned za suveréna z Pardubic, přitom v celé třetině utkání (v pěti) jste neinkasovali. Zato v počtu vstřelených jste až v druhé polovině tabulky s devatenácti zásahy?
Máte výborně vypracovanou statistiku. Sice jsou to jenom čísla, ale víceméně dobře charakterizují náš pozimní herní styl. Každé mužstvo by se mělo snažit využít svých předností. U nás to byl kvalitní brankář, solidně pracující obranná činnost a brejkové typy ofenzivních hráčů. Když to podtrhneme a sečteme – výsledek je správný.

Které soutěžní utkání považujete za nejzdařilejší a naopak?
Začnu těmi nepodařenými a ty jsou, podle mého názoru, první tři v soutěži. A to i přes to, že jsme v nich získali čtyři, moc důležité body. Také bych rád, co nejrychleji, zapomněl na druhý poločas s Dobrovicemi. Naopak, nejlepší formu jsme měli v zápasech v Ústí nad Orlicí, Českém Dubu a doma s Turnovem. Pokud si mohu tímto způsobem přihřát svoji trenérskou „polívčičku“, tak právě v tomto období byla tréninková morálka hráčů na nejvyšší úrovni a tomu odpovídala i předváděná hra.

Myslíte si, že se současný kádr udrží i pro jaro, jak tipujete, že se jarní část soutěže bude vyvíjet?
Fotbalový tým je živý organizmus, takže ke změnám určitě dojde. Tak to, prostě, chodí. Jak již jsem se zmínil, mužstvo má určitou osu a ta, jak věřím, zůstane pohromadě. A tipování, to po mně nechtějte. Jsem velice špatný tipér a prognostik. Podle mne se, většinou, dá sázet obráceně. Proto bych teď nerad řekl, že téměř jistým postupujícím jsou Pardubice, a tím jim to pro jaro pěkně zavařil.

Jak často trénujete a jaká je terénková morálka. Jste mladý, ale už zkušený trenér, jaký čas Vám zabere příprava tréninkového cyklu a samotného utkání?
Trénujeme třikrát týdně cca devadesát minut plus zápas. Příprava tréninkové jednotky a taktická na zápas mi trvá 20 až 30 minut (podle mojí aktuální formy). Delší čas mi však zabere vyhodnocení zápasů, sestříhání videa a následné statistiky. Kolik to zabere času, ví moje manželka. A ta říká, že moc.

Jak bude probíhat zimní příprava mužstva?
Teď, v přechodném období, trénujeme dvakrát týdně a sezonu ukončíme 17. prosince. Zimní příprava začne 12. ledna. Bude probíhat v domácích podmínkách a plánujeme také krátké soustředění. Pro herní paxi nám bude, jako minulý rok, sloužit zimní turnaj na umělé trávě v Chudonicích.

Má, podle Vás, fotbal v Nové Pace odpovídající zázemí a jak moc zde chybí hřiště s umělým povrchem?
Myslím, že nejsem kompetentní, abych to hodnotil. Přesto by se druhá, tréninková plocha, při nepřízni počasí, určitě hodila. A umělá tráva by jistě posunula fotbal v Pace o velký kus dopředu.

Jaká je Vaše spolupráce s vedením klubu a jak hodnotíte novopacké fanoušky?
Ryba smrdí – v tomto případě, voní, od hlavy. Tým okolo pana Vágenknechta odvádí výbornou práci a jsem rád, že jsme jim to, alespoň trochu, vrátili na hřišti. Co se týká fanoušků, tak jsem velmi mile překvapen. Oproti loňské sezoně je tam obrovský krok kupředu. Fandí nám nejen doma, ale vytvářejí domácí prostředí i na hřištích soupeřů. Jsem rád, že jim, alespoň touto cestou, mohu poděkovat.

Jak by jste, na závěr, několika málo větami, zhodnotil tuto úspěšnou sezonu?
Tak, zatím jsme jen v polovině a hodnotit sezonu, v tuto chvíli, by bylo, jako dělat účet bez hostinského. Takže mohu říci jen to, že to máme dobře rozehrané, ale jaro bude mnohem náročnější. Čeká nás mnoho práce, abychom prošli divizí se ctí.

(Karel Navrátil)