Hosté plní v letošním soutěžním ročníku farmu prvoligového Slovanu Liberec a podle vyjádření funkcionářů klubu pod Ještědem by ji rádi posunuli o stupínek výš, tedy do České fotbalové ligy.

Už z tohoto pohledu bylo nedělní utkání pro oba celky velice důležité. Fotbalové atmosféře zápasu by slušela i větší divácká kulisa a příznivější počasí, které aktérům tentokrát moc nepřálo. I přes obětavost pořadatelů byla hrací plocha místy na hranici regulérnosti. V dresu Turnova se v neděli představil hned sextet fotbalistů s ligovými zkušenostmi, když čtyři z nich jsou členy současného prvoligového kádru Slovanu Liberec. Jednalo se o bývalé hráče Tomáše Janů a Petra Papouška a současné prvoligisty Vojtěcha Hadaščoka, Ondřeje Koláře (oba členové širší reprezentace ČR do 21 let), Jiřího Pimparu a Chorvata Miloše Karisika.

1. FK Nová Paka/RMSK Nový Bydžov – FK Pěnčín/Turnov 3:1 (0:1). Zápas na těžkém terénu začal oboustranně opatrně. V první nadějné situaci se objevil v 9. minutě Petr Janda, který si naběhl do pokutového území hostů na centr od Tomáše Labíka, ale k zakončení se domácí fotbalista vlivem měkkého terénu nakonec nedostal. V 11. minutě zahrávali Turnovští trestný kop a hlavička Miloše Karisika skončila jen těsně vedle pravé tyče branky Radima Ottmara. O tři minuty později zapomněla domácí defenziva pokrýt v pravém křídelním prostoru Vojtěcha Hurta a jeho křížná střela minula o kousek tentokrát levou tyč. V 18. minutě došlo k poměrně zásadní situaci pro další vývoj utkání. Turnovský gólman Ondřej Kolář netrefil při výběhu mimo svoje pokutové území míč a následně fauloval Tomáše Labíka, před kterým již zívala úplně prázdná branka. Ochránce hostující svatyně tak uviděl z ruky hlavního arbitra Jana Kvačka červenou kartu a Novopacko – novobydžovští zahrávali trestný kop z hranice těsně za šestnáctkou.

K exekuci si míč postavil Petr Janda. Vlivem podklouznutí při rozběhu však jeho pokus skončil pouze v turnovské zdi. V 25. minutě opět zahrozili domácí. Centr Michala Blažeje našel v pokutovém území soupeře hlavu Tomáše Bastina, který však míč nezasáhl ideálně a netrefil z několika metrů turnovskou branku. V 29. minutě se dopustili domácí hrubé chyby, které dokonale využil zkušený Petr Papoušek. Exliberecký středopolař vystihnul křižnou přihrávku středem hřiště a postupoval zcela sám na jediného bránícího hráče domácích, Ivana Faitla. Hostující střelec rozpohyboval po dobrém vedení míče bránícího hráče a střelou do protipohybu Radima Ottmara otevřel skóre zápasu i přesto, že Turnov hrál v té době již více než 10 minut oslaben o jednoho hráče. Opticky však oslabení na hrací ploše v této části hry nebylo nijak znatelné. V závěru prvního poločasu ještě mohli domácí ze dvou po sobě zahrávaných rohových kopech alespoň vyrovnat. Nejprve volej Martina Ptáčka náhradní brankář Adam Malík dokázal vyrazit a poté stejný způsob zakončení Honzy Věchta skončil mimo branku.

Po změně stran oslabení hosté dlouho kontrolovali hru a potvrzovali herní vyzrálost, opírající se o zkušené ligové hráče. Zhruba od 70. minuty se ale domácí do soupeře zakousli a takřka heroickým výkonem dokázali obrátit výsledek ve svůj prospěch. V 78. minutě ještě technický pokus Tomáše Labíka skončil na břevně, ale o minutu později již střela Michala Blažeje prošla klubkem hráčů a skončila až v síti.

Vyrovnávací branka domácí namotivovala natolik, že hosté najednou ztratili kontrolu nad utkáním a překvapivě začali kupit chyby v defenzivní činnosti. V 82. minutě využil Tomáš Labík dalšího zmatku v pokutovém území Turnova a dostal domácí do vedení. Gólu předcházela dobrá přihrávka střídajícího Martina Tlustého a důraz Michala Blažeje. Posledně jmenovaný korunoval svůj dobrý výkon ještě v 87. minutě, když nádherně zakroutil přes zeď trestný kop a stanovil konečný výsledek 3:1 ve prospěch domácích.

Fakta – branky: 79. Blažej, 82. Labík, 87. Blažej – 29. Papoušek. 1. FK Nová Paka/RMSK Nový Bydžov: Ottmar – Žalman, Faitl, Ptáček, Motyčka (46. Pavlásek) – Labík (85. Rozsévač) Blažej, Věchet (67. Tlustý), Janda (88. Vaněk) – Macháček, Bastin. Trenéři Viktor Pařízek a Martin Novotný.
K dalšímu důležitému utkání nastoupí Novopacko – novobydžovští v sobotu 9. listopadu od 14 hodin na hřišti v Ústí nad Orlicí. Autobus pro fanoušky odjíždí od stadionu v Nové Pace v 10.15 a od stadionu v Novém Bydžově v 11 hodin. ⋌(axe)