Klub z Jičínska byl ze soutěže vyloučen a ještě vyfasoval pokutu 50 tisíc korun.

Kauzou podzimu bylo odhalení klubu ze Staré Paky, který v I. A třídě načerno nasazoval 
do zápasů hráče Štefana Auera. Fotbalista byl registrován v divizní Kutné Hoře a ve Staré 
Pace nastupoval na registrační průkaz Lukáše Porubského. 
Jak jste na podvod přišli?
První podnět přišel od trenéra Kutné Hory pana Radima Truksy, který navštívil utkání Staré Paky v Novém Městě nad Metují. Na základě této návštěvy a námitky podané v zápise o utkání začalo šetření. V prvním rozhodnutí byl potrestán neoprávněný start v tomto utkání. Celá záležitost nabrala další otáčky v okamžiku, kdy zástupci Sportovně-technické komise mohli porovnat registrační průkazy hráčů Porubského i Auera. Z této konfrontace jednoznačně vyplynulo, že průkaz Lukáše Porubského byl opatřen fotografií Štefana Auera, který na tento registrační průkaz hrál. Tady bych ocenil práci zástupců komisí KFS, kteří dokázali sehnat vyjádření pana Porubského, který je dlouhodobě mimo republiku (pracovně v Singapuru – pozn. red.), a ten nám potvrdil svoji neúčast na konkrétních utkáních. (Porubský zasáhl do pěti zápasů I. A třídy a dvou pohárových – pozn. red.)

Disciplinární komise KFS vyřadila Starou Paku ze soutěže a od příštího ročníku bude hrát I. B třídu. Navíc klub musí zaplatit pokutu 50 tisíc korun. Přijdou vám tresty adekvátní? Osobně bych byl pro tvrdší tresty.
Po vynesení trestu se setkávám s různými názory na výši trestu.  Osobně se s výší trestu v zásadě  ztotožňuji. Úkolem disciplinární komise bylo potrestat skutečně dokázané činy, ne soudit domněnky. Nejsem příznivcem vysokých pokut, které bývají mnohdy na této úrovni likvidační a máme s nimi špatné zkušenosti z minulosti. Finanční trest byl udělen v souladu s platným Disciplinárním řádem a je potřeba jej respektovat stejně jako rozhodnutí DK. V tuto chvíli je celá kauza dořešena včetně odvolacího řízení na půdě KFS. Z pohledu STK a Staré Paky nám zbývá dořešit Pohár KFS, což do uzavření celého disciplinárního řízení nebylo možné.

Pro tvrdší trest bych byl z toho důvodu, že tenhle podvod byl organizovaný. Prý existují skupiny lidí, které za finanční úplatu nabízejí hráče například z divize klubům v nižších soutěžích.
Na tohle můžu těžko odpovědět, nic prokázaného nebylo.

Trest vyfasovali i jednotlivci. Vedoucí mužstva Staré Paky Milan Typlt nesmí rok a půl vykonávat žádné funkce ve fotbale. Trenér a kapitán týmu Miroslav Jeník kromě zákazu působení ve fotbale na šest měsíců  přišel i o práci. Působil u juniorky ve Slovanu Liberec a prvoligový klub ho na hodinu propustil. Jak se oba chovali a hájili po provalení kauzy?
Z celkového vystupování zástupců Staré Paky jsem velmi zklamán. V okamžiku, kdy zástupci STK předložili nezvratné důkazy, se zástupci Staré Paky místo chlapského přiznání uchýlili k mlžení a používání právnických frází. Vrcholem pro mne těžko pochopitelného chování bylo nedostavení se k jednání odvolací a revizní komise, kam se sami odvolali.

Když se nad tím zamyslím, tak jednání klubu nechápu, nasazovat pravidelně hráče načerno se přece jednou musí provalit. Jak si s odstupem času vysvětlujete počínání klubu vy?
Fotbal se v současné době potýká s podobnými problémy jako celá společnost. Ne všichni, co do fotbalu vstupují,  mají vždy čisté úmysly. Většinou jsou to lidé zvyklí být úspěšní a ne všichni ustojí to, že ve sportu se nedá nic plánovat dopředu a ne vždy se daří.

Myslíte si, že mohly být na Královéhradecku i další kluby, které něco podobného prováděly?
Pevně věřím, že tomu tak není. Tresty udělené Staré Pace budou snad dostatečným signálem pro všechny, kteří by chtěli jít podobnou cestou.

Tohle byla jedna podzimní kauza, další pak nelegální sázení na zápasy. Vyšetřování probíhalo v režii Fotbalové asociace ČR. Podílel se nějak krajský svaz na objasnění případu? Mezi jedenácti obviněnými byli totiž i dva hráči z Královéhradecka – David Placák, který na podzim nastupoval za SK Přepychy (I. B třída), a Daniel Kaplan, ten dříve hrával za SK Libčany a FK Černilov.
Veškeré konkrétní informace, které k této kauze máme, vycházejí z médií. V současné době na základě rozhodnutí  Odvolací a revizní komise FAČR je zřejmé, že řízení by mělo probíhat podle oddílové příslušnosti obviněných hráčů a úrovně soutěže, kde působili. V tuto chvíli k nám však    postoupení z velké disciplinární komise zatím neproběhlo. Osobně si myslím, že to není úplně šťastné. Pro fotbal by bylo jednodušší a transparentnější vyřešit celý případ 
u jedné instance.
Pro mne je pozitivní, že v našem kraji působí i hráči, kteří dokázali tyto odsouzeníhodné  nabídky na ovlivnění zápasu odmítnout. V tuto chvíli není možné jejich jména oficiálně zveřejnit, počítáme však s prezentací těchto hráčů, jak jen to bude možné s ohledem na ukončení celého šetření.
Podle představitelů FAČR je 
na obzoru další vlna obvinění týkajících se nelegálních sázek.

Můžete k tomu prozradit víc?
Podobné dohady slýchám již delší dobu. Jaká je však skutečnost, nevím. Pokud k dalším obviněním dojde, je vše v kompetenci Policie ČR a postup bude asi obdobný jako v prvním případě.

Pojďme k veselejším věcem. 
Co vám v podzimní části fotbalových soutěží udělalo radost?
Především jako jeden z mála krajů jsme udrželi kompletní zastoupení všech mládežnických kategorií v krajských soutěžích. To je obrovský úspěch, protože bez budoucnosti by neměl fotbal smysl. Když zhodnotím jednotlivé soutěže, tak krajský přebor má svoji úroveň, je divácky přitažlivý. Byl bych rád, aby po skončení soutěže jeden z týmů umístěných do 4. místa využil možnost k postupu. V letošním roce nám chybí celek, který by od počátku deklaroval svoji snahu postoupit do divizní soutěže. 
I. A třída byla v letošním roce rozšířena na 16 účastníků, výkony nováčků jsou příjemným překvapením a oživením. 
K I. B třídě jsme vzhlíželi s velkým očekáváním vzhledem k revoluční změně herního systému. Závěr podzimní soutěže měl velkou gradaci a s předpokládaným zvýšením diváckého zájmu splnil naše očekávání. Na hlubší hodnocení celého systému je ještě v polovině soutěže brzy.

Co KFS připravuje na jaro?
V současné době celou činnost směřujeme ke 4. Galavečeru krajského fotbalu, který se tentokrát uskuteční v pátek 24. ledna 2014 v Rychnově nad Kněžnou. Na této akci chceme tradičně ocenit a zviditelnit především lidi z prostředí regionálního fotbalu, kteří vyvíjejí svou činnost ve svém volném čase a bez nároku na odměnu.
V květnu 2014 by se měl v našem kraji konat celostátní turnaj kategorie U15 – Kouba Cup, což je turnaj krajských výběrů z celé republiky. Je to zatím svým rozsahem největší akce, kterou budeme pořádat v tomto volebním období.
Pokračovat budeme v projektu Fotbal Live, kde dojde v zimní přestávce k přeinstalaci  systému na nový software podporující vysílání ve vyšší kvalitě. Díky novému softwaru bude možné sledovat přenosy i na mobilních zařízeních.

Přelomovou novinku prý chystá i Fotbalová asociace ČR?
Od 1. ledna 2014 by mělo dojít k umožnění elektronické registrace hráčů včetně on-line přestupů. Je to přelomový okamžik, kdy nebude nutné navštívit fyzicky registrační místo a zástupci klubů budou moci přestupy realizovat z bydliště. Podle mého názoru to výrazně sníží časovou náročnost celého úkonu a považuji to za velkou službu pro fotbalovou veřejnost.

Řekli ke kauze Stará Paka
„Disciplinární komise toto provinění posoudila podle článku 27 DŘ jako Porušení regulérnosti sportovní soutěže členem kolektivu, neboť se jednalo o úmyslné ovlivnění těchto utkání způsobem, který odporuje principu poctivého sportovního soutěžení a které je v rozporu se zásadami fair play. Komise zároveň přihlédla i ke skutečnosti, že se jednalo o zcela úmyslný, předem promyšlený podvod funkcionářů klubu, který spočíval v tom, že průkaz Lukáše Porubského byl vystaven bez jeho vědomí a opatřen fotografií Štefana Auera, který na tento registrační průkaz hrál," předseda disciplinární komise KFS Josef Koňák k výši trestu pro Sokol Stará Paka.

„Je to věc, kterou odsuzujeme, nemohla přijít jiná reakce než rozvázání pracovního poměru. Umím si představit, že se s tím podle jeho vyjádření v uvozovkách akorát svezl, že byl zkrátka ve špatný čas na špatném místě, nicméně pro mě je směrodatné šetření disciplinárky a hlavně to, že je odsouzený jako vinný," sportovní ředitel Slovanu Liberec Jan Nezmar k vyhazovu kouče Jeníka z klubu.

„Pořád tvrdil (Auer), že se po těžkém zranění na hru necítí, že ho kotník bolí. Pak jsme dostali informaci, že jezdí hrát jinam, tak jsme se rozhodli konat," trenér Kutné Hory Radim Truksa, který celou kauzu odhalil.

„Stará Paka nás nekontaktovala, kdyby nás oslovila, určitě by se jednalo, zda k nim hráče uvolníme," znovu Radim Truksa o možnosti legálního přestupu hráče Auera.

„Pochybil jsem, vím o tom. Je to takový odstrašující případ, takové varování pro ostatní. Počítal jsem s nižším trestem. Někdo mi říkal, že je tam maximálně sazba rok, tak se bohužel  spletl. Nevím, jestli se ještě někdy vrátím k fotbalu na vyšší úrovni," hráč Štefan Auer o svém provinění, za něž byl potrestán zákazem činnosti na 18 měsíců a pokutou 10 tisíc korun.
Zdroj: Deník a www.isport.cz