Unikátní průzkum odhalil, kde panuje největší nespokojenost a proč řada bafuňářů nechce volby uspěchat.
STÁVAJÍCÍ VLÁDA
V čele asociace je Martin Malík, který byl zvolen až napodruhé. V prosinci roku 2017 suverénně porazil jediného protikandidáta Petra Fouska, když obdržel 175 hlasů z 202 možných. Jeho nejbližší spolupracovníci zasedají v tzv. výkonném výboru, jenž má celkem dvanáct členů. Nyní dva zástupci chybějí – Roman Berbr z vazby rezignoval, stejný krok učinila i jeho manželka Dagmar Damková. Mimochodem, neprodleně byli vymazáni z přehledu funkcionářů na webu.
KDY SE USKUTEČNÍ VOLBY?
Zatím nikdo neví. Obvykle bývají volby na jaře po skončení všech soutěží, ale reálnějším termínem je nyní podzim 2021. Jak kvůli pandemii, tak kvůli evropskému šampionátu. Ostatně stávající vedení českého fotbalu vyhlásilo, že nevidí důvod, aby došlo k překotným změnám a Malík odmítl rezignovat.
V přiložené mapě zřetelně vidíte, kde je soustředěna největší moc. Hlasovací právo má celkem 202 delegátů, kteří zastupují dvě komory - českou a moravskou. Ke zvolení předsedy je po úpravě stanov nutná nadpoloviční převaha v obou komorách (1. kolo), popřípadě stačí nejvyšší počet hlasů (2. kolo).
TŘI HLASY MIMO
Současný systém znevýhodňuje Moravu. Důvod? Hlasovat sice může šestnáct zástupců z Moravskoslezské fotbalové ligy, ale v tuto chvíli by na valnou hromadu dorazilo delegátů jen třináct. V této soutěži totiž figuruje velký počet rezervních týmů – a nejde, aby Baník či Sigma hlasovaly dvakrát.
"MALÉ" VOLBY
Velkou moc mají funkcionáři z okresních svazů – každý předseda i z toho nejmenšího okresu má na celorepublikovém sjezdu právo hlasovat. A pozor – i na okresech jsou v dohledné době plánovány volby nových předsedů. Z logiky věci proto řada činovníků nechce spěchat. Každý tuší, že fotbal je nutné „vyčistit“ od podlahy.