„Z toho důvodu jsem odmítl ve Zlíně prodloužit smlouvu, kterou mně opakovaně nabízeli,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletý stoper. Rodák z Brumova se nakonec i díky dnes suspendovanému trenérovi Dušanovi Uhrinovi mladšímu zamířil do Rumunska, v týmu Gaz Metan Mediaș působí společně s dalšími českými fotbalisty Lukášem Droppou a Tomášem Smolou.

„Jsem rád, že mohu poznat odlišné metody trénování, vyzkoušet si jiný fotbal. Poznat nové lidi a nabrat nové zkušenosti,“ říká v rozhovoru pro Deník někdejší člen reprezentační jednadvacítky.

Jakou roli ve vašem odchodu do Rumunsku sehrál trenér Uhrin?
Velkou. Trenér Uhrin byl pro mě rozhodující. Vybral si mě, což bylo pro mě hlavní. Zbytek už mezi sebou řešili manažeři. Tímto mu děkuji za šanci i důvěru, kterou mne dal.

Byla velká výhoda, že jste měl na začátku prvního zahraničního angažmá českého trenéra?
Určitě mně to v prvních týdnech strašně moc ulehčil. Pan Uhrin mi pomohl ve spoustě věcí, hlavně mi dal šanci dostat se na hřiště. Bohužel po zápase s Dinamem Bukurešť byl suspendován a nás přebral Jorge Costa.

Věděl jste hned, o koho jde?
Samozřejmě jsem věděl, že je několikanásobný vítěz portugalské ligy, s Portem dokonce vyhrál Ligu Mistrů, kde pod Josem Mourinhem dělal kapitána. Ještě k tomu stejně jako já hrál na pozici stopera, takže mám ideálního učitele, abych se posunul na vyšší úroveň.

Jaký má klub Gaz Metan ambice?
Naším cílem je dostat se do šestého místa. Momentálně se nám to ale nedaří naplnit. Tým se pořád utváří, zvykáme si na sebe. Věřím, ze dokážeme najet na vítěznou vlnu a naplníme ambice klubu.

Jak je mančaft poskládaný?
Oproti Česku je tady o hodně širší kádr, který má okolo šestadvaceti hráčů plus gólmani. Převahu v šatně mají domácí Rumuni, kterých je v týmu nejvíce. V mužstvu jsou dále Brazilci, Portugalci, kluci z různých zemi z Afriky a potom jsme tady tři Češi. Kromě mě ještě Lukáš Droppa a Tomáš Smola a já.

Nastupujete pravidelně?
Kromě prvního zápasu, který jsem odehrál na pravém kraji obrany, jsem ostatní utkání odehrál na své pozici středního obránce.

Na jakém stadionu hrajete? Je zázemí lepší než třeba ve Zlíně?
Stadion máme docela podobný tomu ve Zlíně, ale zázemí je vybavenější. Na stadionu máme například vlastní hotel, plavecký bazén, kryokomoru, širší vybavení pro regeneraci i rekonvalescenci při případném zranění. Máme taky vlastní kuchyni, kde máme každý den snídani, oběd i večeři.

Jaká je úroveň rumunské ligy? Jsou mezi týmy velké rozdíly?
Liga je vyrovnaná, každý muže porazit kohokoliv. Oproti české lize není tak takticky svázaná. Hráči jsou šikovnější, umí to s balonem, ale bez něj bránit jim už tolik nevoní. Od března se hraje na uzavřených stadionech bez diváků.

Jaký je život v Rumunsku? Jak tam vypadá situace ohledně koronaviru?
Život je podobný jako v Česku, akorát je skromnější. Je tu obrovský rozdíl mezi vrchní třídou a spodní, proto tady pravidelně vidíme lidi v nádherných autech a potom lidi, kteří jezdí na povozu taženém koněm. Co se týká koronaviru, tak Rumuni měli silnou první vlnu na jaře, takže vlastně opatření ani úplně nerozvolnili jako v České republice. Celou dobu se musí chodit do všech obchodů v rouškách a při vstupu se všude měří teplota.

Jak trávíte volné chvíle?
Buď odpočívám nebo si zajdeme s kluky na kávu. Našel jsme si byt v domě, kde bydlí i Tomáš Smola, takže většinu času trávíme spolu sledováním fotbalu. Přítelkyně tady se mnou byla první měsíc, potom musela kvůli škole zpět do Česka.

Jaké je město Medias? Je v Rumunsku levněji než u nás?
Medias je menší město, kde je všechno blízko. Když máme volný čas, tak vyrazíme do Sibiu, které je vzdálené padesát kilometrů a je podobné Brnu. Taky je to moc hezké město. Ceny v obchodech jsou stejné jako v Česku, ale jídla v restauracích jsou tady levnější. Ruční práce jsou tady strašně málo ohodnocené, například umýt si auto zvenku i zevnitř stojí v přepočtu sto padesát korun. Život je levnější než u nás.

Kouč Uhrin byl nečekaně suspendován
Rumunský klub Gaz Metan Medias na konci září nečekaně suspendoval českého fotbalového trenéra Dušana Uhrina mladšího. Pár dnů předtím na veřejnost unikla nahrávka jeho rozhovoru s klubovým prezidentem Valentinem Iordanescem. „Situace je pro mě těžká. Jsem tam suspendován a důvod mi není úplně jasný. Prezident klubu chtěl nového trenéra, nicméně jeho jméno zatím nemůže zveřejnit. Momentálně tam trénují Portugalci, kteří sice jsou trenéři, ale v klubu jsou na pozici technických ředitelů. Já se obrátil na rumunskou federaci a uvidíme, jak to dopadne,“ uvedl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz bývalý kouč Plzně, Slavie nebo Mladé Boleslavi. Tým, jehož dres nosí čeští hráči Ondřej Bačo, Lukáš Droppa a Tomáš Smola, nyní vede bývalý portugalský reprezentant a vítěz Ligy Mistrů s FC Porto Jorge Costa.