Měla to být hra kočky s myší. Pařížské St. Germain, miliardářský klub, chtěl aspoň mírně vylepšit nepovedenou sezonu. Na tribunách majestátního Stade de France sedělo 80 tisíc fanoušků.

Na hřišti Neymar, brazilský Bůh, Kylian Mbappé, prý nový Lionel Messi. Proti nim Tomáš Koubek v dresu Stade Rennes.

V sobotu večer se hrálo finále Francouzského poháru, které se protáhlo až za půlnoc. Chvíli po ní vyrazil gólman, jenž se do velkého fotbalu odrazil v Hradci Králové, na šílený běh k fanouškům. Oslavný.

Jeho tým totiž porazil jasného favorita po remíze 2:2 v penaltovém rozstřelu.

„Hrál jsem sice finále EURO devatenáctek, ale tohle je nejvíc,“ rozplýval se Koubek.

V zápase byl skvělý, za góly nemohl. Vytasil několik bravurních zákroků, jeho levá ruka dvakrát vytáhla míč nad břevno po pekelných střelách. V rozstřelu to měl těžké: Exekutoři na obou stranách byli famózní. Až v šesté sérii jeden z hráčů PSG poslal míč nad bránu.

„Rennes vyhrálo pohár naposledy v roce 1971. My jsme chtěli být tou generací, která trofej zase přinese,“ vykládal český reprezentant.

„V posledních deseti letech byl tým třikrát ve finále, ale skončil poražen. Tak jsme chtěli být ti, kteří to zlomí a přivezou pohár domů. Už jsme v této sezoně ukázali, že máme na to vyhrávat těžké zápasy,“ upozorňoval brankář.

Měl na mysli souboje v Evropské lize, například s londýnským Arsenalem, či Betisem Sevilla.

Zkušenosti se podařilo zúročit v velkém finále. Koubek (pokud nepřestoupí) si opět zahraje Evropskou ligu.

Ekstraklasa volá
Nejen Tomáš Koubek zažil velkou sobotu. I další dva exhradečtí fotbalisté o víkendu slavili.
Záložník Petr Schwarz a obránce Tomáš Petrášek s polským klubem Rakow Čenstochová postoupili do nejvyšší polské soutěže, do Ekstraklasy.
„Postup a vůbec celá sezona tady je asi můj největší sportovní úspěch. Jelikož jsem se stal součástí skvělého týmu, zasáhl skoro do všech zápasů v lize, máme postup čtyři kola před koncem sezony, v poháru jsme vyřadili Lech Poznaň a Legii Varšava,“ vyznal se záložník Schwarz.
On zažil postupy i s Hradcem, naopak Petrášek byl v klubu nechtěný. Po dorosteneckých letech prošel třetí i druhou českou ligou a až pak se dostal do Polska. Nyní se oba těší na elitní soutěž.

Komentář: To ani Čech nedokázal…  
Jde ve stopách jednoho z nejlepších gólmanů světa posledních dvaceti let. České ikony (ač je toto slova nadužívané, v tomto případě platí) Petra Čecha. Tomáš Koubek mírně kopíruje cestu Pana dokonalého.
Nejprve malý klub: Koubkův Hradec Králové a Čechovy Blšany. Poté větší: Sparta (v případě Koubka navíc Liberec). Nato navazuje první angažmá v cizině: Stade Rennes FC.
Ano, sám Čech doporučil obra původem z Ostřetína do francouzského týmu. A Koubek už dva roky poznává, jak je ve městě i klubu Čechův odkaz vnímán. Byť tady chytal jen dva roky, všichni vědí, kam se z malebné Bretaně odrazil. Do Chelsea, Arsenalu, ke hvězdám. Doslova.
Hradečák Koubek má nakročeno podobně, vždyť proslulého krajana vlastně překonal. V prvním roce pomohl mužstvu do Evropské ligy, ve druhém slaví triumf ve Francouzském poháru. To ani Čech nezvládl.
Koubkovi možnosti tím prostě nekončí. Anglie (nejlépe) volá…