„Přijal jsem pozvání trenérů a vedení klubu SK Bystřian Kunčice, abych se podíval na trénink všech mládežnických kategorií. Vnímám to jako podporu venkovských klubů, které jsou nositeli sportovní tradice. U Bystřianu sahá až do třicátých let minulého století,“ uvedl Jiří Štěpán.

Klub z obce s necelými čtyřmi sty obyvateli vychovává osmdesát mladých fotbalistů.

„Jsme rádi, že pan hejtman přijal naše pozvání. Fotbal v Kunčicích má dlouhou tradici. Diskutovali jsme nejen o výchově mladých hráčů, ale také o možnostech rozvoje našeho sportovního areálu,“ řekl Květoslav Kvasnička, starosta obce a předseda klubu.

„Máme týmy minipřípravky, mladší a starší přípravky, žáků a dorostenců. K tomu dvě mužstva dospělých,“ dodal Zdeněk Šulc, sportovní ředitel a hybná síla klubu, jehož celky působí v krajských soutěžích, áčko v I. A třídě.

Nejslavnějším odchovancem je brankář Luděk Frydrych, držitel stříbra z mistrovství světa dvacetiletých z roku 2007, ze současných fotbalistů Jonáš Kneifel, reprezentant do 18 let, působí v pražské Slavii.

Ale nejde jen o fotbal. „Děti se učí píli, cílevědomosti, respektu vůči trenérům, také se v nich utváří lokální patriotismus… Výchovná funkce je důležitá. Sportovní kluby jsou po rodině a škole dalším subjektem, který děti formuje a dává jim významný vklad do života,“ poukázal hejtman.

Kraj sport v obcích podporuje i z důvodu zkvalitnění veřejného života. „V Kunčicích je víceúčelový sportovní areál, kromě fotbalového i dětské hřiště, umělý trávník, hřiště pro volejbal, tenisový kurt a nechybí ani hospůdka… Tohle všechno patří k srdci obce, které vytváří kvalitu života na venkově. Je to místo pro společenský život, kde se upevňuje pospolitost občanů,“ zdůraznil Jiří Štěpán.