Kdo už měl problémy před Romanem Berbrem? Podívejte se do přehledu Deníku - vybrali jsme tři kauzy z minulosti.

2017: Lobbing s dotacemi

Miroslav Pelta. Někdejší brankář, podnikatel, politik… Právě on převzal post šéfa českého fotbalu poté, co z křesla odešel Ivan Hašek. To se psal rok 2011. Jablonecký bafuňář vydržel u moci šest let, během nichž pro fotbal získával víc a víc peněz.

Ostře sledovaný soud ohledně údajných manipulací se sportovními dotacemi. Miroslav Pelta (uprostřed).
Odhalení v žalobě na Peltu: Proč je zájezd na Seychely tak podivný?

Jenže bylo všechno kolem státních dotací "košer"? Policie si to nemyslela, v květnu roku 2017 udělala razii a Pelta skončil ve vazbě. Mimochodem, dle spisu třeba proto, že své milé (náměstkyni na ministerstvu) dohodil pobyt na Seychelách. Na oplátku mohl říkat, kam mají jít peníze. 

V kauze je obviněných víc - i sama fotbalová asociace, vlivný boss Miroslav Jansta a jeho kolega z České unie sportu Jan Boháč.

Ostře sledovaný soud ohledně údajných manipulací se sportovními dotacemi. Miroslav Pelta.
Pelta u soudu mluvil i o Čechovi a řekl: On by dokázal prodat i teplý vzduch

Následky: Fotbal se brzy oklepal, leč první volební valná hromada skončila patem. Nakonec si delegáti zvolili za předsedu Martina Malíka. Tak či tak, faktickým šéfem je Berbr. "Občas spolu bojujeme a ne každá bitva jde vyhrát," přiznal Malík.

2004: Ivánku, kamaráde

Pět namočených klubů, spousta trestů (fotbalových i civilních). Kdo by neznal termín cinklé jaro? Hlavní postavou aféry byl Ivan Horník, který jako šéf Žižkova uplácel rozhodčí, delegáty i soupeře…

Ivan Horník.
Zpět na místě činu. Horník bude šéfovat Viktorii Žižkov a říká: Jsem vyléčený

Jiří Lábus a Petr Čtvrtníček udělali z policejních odposlechů divadelní show. Ještě větší tragikomedií byly tresty u disciplinární komise (Horník dostal stopku na dva roky). Změnil to až soud, který mu udělil desetiletý zákaz činnosti.

V roce 2012 byl hříšník omilostněn a vrátil se mj. na Žižkov (ve stejné době tam působili i Jindřich Trpišovský či Tomáš Souček). A byl to právě "Ivánek", kdo pomohl druhému jmenovanému k rozletu. Slavia tehdy svého odchovance moc nechtěla…

Ilustrační foto
Konec fotbalové kauzy Synot: tvrdší tresty

Zajímavost: Berbrovo jméno se tehdy objevilo v policejních záznamech několikrát. Ivanu Horníkovi, jako delegát svazu, o Plzni řekl: "Chtěli pomoct, ale posadili mě asi dvě stě metrů od vipky, tak na to nemůžu reflektovat takovýhle pí*oviny."

2001: František Chvalovský

Už se na to skoro zapomnělo, ale František Chvalovský byl zatčen na letišti přímo před zraky Pavla Nedvěda či Tomáše Rosického. Reprezentace tehdy v únoru roku 2001 mířila k přáteláku do Makedonie, ale v letadle chyběl šéf národního týmu i celého svazu.

Policie si pro něj přišla kvůli jeho nefotbalovému podnikání - podvodem si měl přijít na 1,5 miliardy korun. Jenže přes vážné okolnosti případu odmítl rezignovat, a tak jej funkce předsedy Českomoravského fotbalového svazu zbavil až výkonný výbor.

František Chvalovský na archivním snímku
Chvalovský bude definitivně volný. Sporná amnestie platí

Novým předsedou se stal Jan Obst, ale byl spíš loutka - Vlastimila Košťála i čím dál mocnějšího Berbra.

Dohra: Soudy s Chvalovským se vlekly, v roce 2011 byl nakonec odsouzen k desetiletému trestu odnětí svobody. Jenže brzy byl venku - pomohla mu amnestie prezidenta Václava Klause. A co víc - vrátil se mu také zabavený majetek. Dnes je mu 66 let a do fotbalu už nezasahuje.