Takhle zpackaný podzim si v Chlumci nad Cidlinou určitě nepředstavovali. Před startem sezony krajského přeboru se hovořilo o umístění v horní polovině tabulky. Jenže skutečnost je úplně jiná. Tým je po patnácti kolech se stejným počtem bodů třetí od konce a na jaře ho tak čeká nepříjemný boj o setrvání v nejvyšší krajské soutěži.

„Cítím zodpovědnost za výsledky, proto ve funkci hlavního trenéra už nebudu pokračovat,“ říká dosavadní kouč mužstva Martin Firbacher, jenž je zároveň sportovním ředitelem chlumeckého FK.

Dá se říct, že konec podzimu je pro váš tým vysvobozením?
Ano, přesně tak. Myslím, že jsme všichni rádi, že už je konec podzimní části sezony.

Před sezonou bylo cílem pohybovat se v horní polovině tabulky, proč tomu tak není?
Těch důvodů je víc. Jedním z nich je absence Davida Homoláče, který kvůli zranění odehrál jen pár zápasů. Jeho zkušenosti v organizaci hry nám moc chyběly. V defenzivě jsme vytvářeli obrovské hrubky, které soupeři nekompromisně trestali. Na druhé straně jsme našimi šancemi neuvěřitelně pohrdali.

Naznačil nečekanou podzimní mizérii už samotný úvod letošní sezony, kdy jste třikrát za sebou vyšli bodově naprázdno? Byť poté přišla úspěšná bodová série.
Možná už ten začátek něco naznačil, ale poté jsme čtyřikrát vyhráli a vše vypadalo, že se srovnáme. Pak ovšem přišel zápas v Jičíně, kde se opět zranil David Homoláč a domácí nám jasně ukázali, jak dovede být fotbal jednoduchý. To nás dostalo dolu a de facto jsme se z toho nevyhrabali až do konce podzimní části sezony.

Je největším zklamáním nejhorší defenziva v soutěži? Průměr tři inkasované góly na zápas je alarmující.
Ano, to je největší zklamání. Nikdy jsem to ještě nezažil. Pokud se vám nedaří, tak se musíte odrazit od kvalitní defenzivy celého týmu. To se nám vůbec nedařilo. Řadu zápasů nám prohrály hrubé individuální chyby jednotlivců, bohužel i těch zkušených. Čím více těch chyb bylo, tím méně si kluci věřili. Snažili jsme se to změnit všemi způsoby, bohužel se to vůbec nevedlo.

Jak na tom byli vaši svěřenci s tréninkovou morálkou?
Tak tohle bylo zrovna jedno z mála pozitiv v podzimní části soutěže. I když se nám nedařilo, tak kluci chodili trénovat velmi dobře. Řekl bych, že na krajské úrovni nadstandardně.

Která další pozitiva to byla?
Vedle tréninkové morálky to bylo i větší zapojení mladších hráčů do tréninkového i zápasového procesu dospělých.

Plánujete přes zimu nějaké změny, aby se na jaře něco podobného neopakovalo a tým se alespoň zachránil?
Změny určitě nastanou. Samozřejmě cítím zodpovědnost za nevydařený podzim, takže ve funkci hlavního trenéra pokračovat nebudu. Okysličit musíme také hráčský kádr. Čeká nás přes zimu hodně práce, ale já přesto věřím, že uděláme všechno pro to, aby se krajský přebor hrál v Chlumci nad Cidlinou i další sezony.

Ostudné porážky v podzimní části
2. kolo: Chlumec – Kostelec n. O. 1:6
8. kolo: Jičín – Chlumec 4:0
9. kolo: Chlumec – Hořice 0:3
12. kolo: Třebeš – Chlumec 4:0
14. kolo: Vysoká – Chlumec 5:0
15. kolo: N. Bydžov – Chlumec 4:0