V roce 1960 vyhráli fotbalisté Hradce Králové první ligu, titul vyrvali ze spárů mocných pražských a bratislavských klubů.

Votroci zvítězili i díky povrchu na svém malebném hřišti u nemocnice - v Hradci se v té sezoně zkrátka udál zázrak na škváře.

Rozhodující vítězství nad Nitrou přišlo 6. června 1960, tedy přesně za měsíc bude černobílý klub slavit nejkrásnější výročí. Deník proto dnes startuje seriál materiálů o tomto rozhodně největším triumfu sportu v Hradci.

„Vůbec nás nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát,“ přiznává Ladislav Pokorný, jeden z žijících hráčů legendárního týmu.

To nikoho. Hradec se stal vůbec prvním vítězem ligy, který nebyl z Prahy či Bratislavy. Navíc byl vůbec prvním (a dosud jediným) nováčkem, který na konci první sezony mezi elitou oslavil mistrovský titul.

„Po nečekaných vítězstvích nad Spartou, Slavií, na půdě mistrovské Bratislavy i plichtě na výborné Dukle nám narostla křídla,“ vzpomínal stoper Jiří Hledík, reprezentant a hvězda.

Ono to bylo trošku jinak, protože Sparta se Slavií v lize vlastně nehrály. Tedy pod svým slavným názvem - komunisté je přejmenovali na Spartak Praha Sokolovo a Dynamo Praha. Bohemians tehdy hráli jako Spartak Praha Stalingrad…

„Že to dotáhneme, jsem začal věřit po remíze ve 21. kole s Duklou, která tehdy měla jedno z nejkvalitnějších mužstev,“ řekl obránce Zdeněk Pičman.

Povedlo se, 6. června přišla výhra nad Nitrou a zázrak byl dovršen.

Retrodresy až před fanoušky

Retrodresy až před fanoušky…Zdroj: fchk.cz/ Michal PetrákKapitán Adam Vlkanova si natáhl krásný, jednoduchý dres, triko připomínající titul hradeckých fotbalistů z roku 1960 a také následný souboj s Barcelonou v Poháru mistrů evropských zemích. Šlo však jen o zkoušku a zapózování.

Klub sice nachystal retrodresy a chtěl v nich oslavit blížící se výročí velkého triumfu přímo v jednom utkání FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, ale zatím jde tento nápad k ledu. Samozřejmě kvůli koronaviru. „Využijeme je. Ale až ve chvíli, kdy se bude hrát před fanoušky,“ říká mluvčí Michal Petrák.