Jak zahustit vaši pokojovku:
Svým krásným a elegantním vzhledem si tahle přírodní čistička vzduchu získá každého. Lopatkovec pohlcuje všechny možné škodlivé látky – benzen, formaldehyd, amoniak, toluen i trichloretylen. Nehodí se však do domácnosti s dětmi nebo čtyřnohými mazlíčky, protože jeho listy obsahují šťavel vápenatý. Lopatkovec neboli toulcovka v sezoně miluje vlhkost a polostín, zatímco v zimě naopak potřebuje co nejvíce světla.
Jak pěstovat lopatkovec
Zelená kráska toulcovka má exotický původ, pochází z Kolumbie, kde může dosahovat šířky a délky jednoho metru. V našich domácích podmínkách jde o keříky středního vzrůstu. Mezi špičatými listy se objevují květenství ve tvaru toulce. Potěší vás od dubna do září, před uschnutím se jejich barva změní na světle zelenou.
Traduje se, že jde o nenáročnou pokojovku, jejíž pěstování hravě zvládne každý, to však není úplně pravda. Přežije sice, když občas zapomenete na zálivku nebo ji naopak přeženete, svěží zelené listy a půvabné bílé květy však mít nebude.
Čím začít? Samozřejmě umístěním – nejlépe se lopatkovci daří v polostínu či stínu, přímému slunci rostlinu nevystavujte. Má rád běžnou pokojovou teplotu. Potěšíte ho občasným postřikem zvlhčovačem, ohlídejte také, aby měl zeminu pořád lehce vlhkou – ani vysušenou, ani vlhkou až příliš. Osvědčeným pomocníkem je vrstva keramzitu na dně květináče, případně kamínky v podmisce.
Signálem, že lopatkovci dopřáváte nepravidelnou zálivku, se stávají hnědnoucí konečky listů. Jakmile se objeví celé žluté listy, přehnali jste to s množství vody. Rychlou první pomocí může být proschnutí substrátu. Když toulcovka nekvete, chybí jí světlo.
Šarlatová kráska toulitka
Amoniak patří k nebezpečným látkám, které se vyskytují v naší blízkosti. Možná právě on při vdechování dráždí vaši sliznici, vyvolává kašel a trápí oči. Je obsažen například v osvěžovačích vzduchu, voscích na podlahu a čističích na grily, trouby, skla, porcelán a nerezavějící ocel. Absorbovat ho dokáže toulitka neboli anturie, která si poradí také s formaldehydem, toluenem či xylenem.
Nádherná kytka s výraznými voskovitými listeny v podobě srdčitých toulců šarlatové barvy pochází z vlhkých tropických pralesů Jižní a Střední Ameriky.
Anturie je vhodná především pro pokročilejší pěstitele, protože je náchylná k napadení škůdci. Nejlépe jí svědčí umístění na východně orientovaném okně, nesnese přímé slunce. Teplomilné krásce vyhovuje polostín i rozptýlené světlo a přes léto vyšší vzdušná vlhkost. Chraňte ji před průvanem a příliš studenou zálivkou. Kamarádit by se s ní neměly vaše děti a domácí mazlíčci.
„Druhů toulitek neboli antutrií je víc, avšak do bytu se nejlépe hodí Anthurium scherzerianum, která má červené květy. Ostatní druhy jsou více náchylnější na teplotu a vyžadují i vyšší vlhkost vzduchu, tedy ideálně okenní skleníky a vitríny," uvádí web iReceptář.cz.
Nádherná a úžasná chryzantéma
Doma čistí vzduch, na balkoně potěší oči. Možná vás překvapí, že podle zahraničních výzkumů patří k nejzdatnějším pomocníkům při čištění vzduchu chryzantéma, konkrétně druh Chrysanthemum morifolium.
Vyhraďte jí světlé a slunné místo a ona si za odměnu poradí s amoniakem, benzenem, xylenem i formaldehydem. A když odkvete, můžete ji vysadit na balkoně.
Nahrává se anketa ...
Chryzantéma, chcete-li listopadka nebo kateřinka, se však hodí především do venkovních truhlíků a nádob. Vybírejte nízké odrůdy, které balkon či lodžii rozzáří spoustou drobných kvítků v pestrých barvách – od bílé přes žlutou, oranžovou, růžovou, fialovou až po cihlovou.
Chryzantémy si stejně jako vřes báječně rozumějí s okrasnými trávami, které zůstanou zajímavé i během zimy. Když je budete pravidelně zastřihávat, porostou a pokvetou mnohem déle.
Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by neměla přesáhnout deset stupňů. Když během března rostliny přemístíte na světlé místo s teplotou kolem patnácti stupňů, máte o barevné truhlíky postaráno, jen květů nebude už tolik jako letos. Zkuste odebrat řízky, abyste si mohli vypěstovali vlastní listopadky.