Ať už rekonstruujete, stavíte nebo kupujete dům, vyvstává otázka: Co s podkrovím? I ten nejmenší prostor pod střechou znamená další metry plochy, kterými by se nemělo plýtvat. Své podkroví můžete využít k úsporám energie v jiných částech domu. Izolace střechy i podlahy na půdě pomůže udržet váš domov chladnější v létě a teplejší v zimě. Správným rozhodnutím snížíte energetickou náročnost budovy a vaše peněženka to brzy pocítí.

Stavební povolení ani ohlášení stavby nepotřebujete v případě, že se nemění vzhled ani používání stavby (§ 103 stavebního zákona č. 183/2006 Sb.).

„Nejdůležitější je soulad s územním plánováním, s předpisy i zákony. Neméně důležitou věcí při úvahách o novém využití půdy je technický stav řešeného objektu. Investor by si měl položit otázku, jestli stávající půda vestavbu vůbec umožňuje,“ říká architekt Lukáš Houšť z Břeclavi.

Je-li v současném stavu veden dům pouze s půdou, můžete jeho využití změnit pouze s kladným stanoviskem stavebního úřadu, protože měníte způsob využití domu. Z jednopodlažního děláte dvoupodlažní. Další obtíží, která může využití podkroví zhatit, je tvar půdní vestavby. Některé lokality jsou regulované a půdní vestavbu s rovnou nebo pultovou střechou tam zkrátka postavit nemůžete.

„Jsou domy v památkových zónách, jako je například ta u Pražského hradu. Ačkoliv samotný objekt není památkové chráněný, může být vidět, a proto se na něj vztahují určitá omezení a požadavky,“ říká Martin Maršík, Cech klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky.

close Je-li v současném stavu veden dům pouze s půdou, můžete jeho využití změnit pouze s kladným stanoviskem stavebního úřadu. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Je-li v současném stavu veden dům pouze s půdou, můžete jeho využití změnit pouze s kladným stanoviskem stavebního úřadu

U většiny přestaveb rodinných domů stačí stavební ohlášení. Úskalím ale bývá, že si stavebník musí vyběhat souhlasy všech sousedů.

„Pokud vám byť jeden ze sousedů souhlas nedá, překlápí se věc do stavebního řízení,” říká Houšť a dodává: „Soused vám může investiční záměr znechutit a protáhnout klidně na roky. V krajním případě může věc dojít až k soudnímu řízení a nezřídka se stává, že investorovi nakonec ujedou nervy a v důsledku zvýšených a nečekaných nákladů na právníka i moře vynaloženého času od svého záměru úplně ustoupí.“

„Po formální stránce jsou dokumentace pro stavební povolení i ohlášení až na drobné odlišnosti totožné. Potřebovat tedy budete všechny náležitost podle zákona, včetně průkazu energetické náročnosti budovy, posouzení statika i protipožární řešení,“ říká Houšť.

Ohlášení stavby - musíte vyřídit, pokud vestavbou měníte způsob využití domu

Stavební povolení - potřebujete, pokud zasahujete do vzhledu (střešní okna, solární nebo fotovoltaické panely) nebo do nosných konstrukcí (stropy, stěny, tvar střechy)