Večer to byl v mnoha ohledech výjimečný, hlavním vrcholem bylo však předání šeku v hodnotě 150 tisíc korun Domácímu hospici Duha v Hořicích, jemuž putuje již desátý výtěžek této akce. Celková částka, kterou Královský bál od roku 2012 přispěl na potřeby hořického hospice, tak už činí více než 900 tisíc korun.

Stalo se tak díky štědrosti sponzorů a v neposlední řadě téměř pěti stům návštěvníků, kteří podpořili benefiční účel plesu nejen zakoupením vstupenky, ale i lístků do tomboly. Během večera se rozdala téměř tisícovka drobných cen a šestnáct cen hlavních. Největší šťastlivci si tak odnesli například poukaz na víkendové pobyty na horách, masáže, fotografování, divočáka, nebo odjeli na novém kole, které bylo také součástí hlavních cen.

Dvaadvacátá benefice Apropo se konala v sobotu 4. listopadu v Masarykově divadle v Jičíně.
Dvaadvacátá benefice Apropa. Částka, která se vybrala, je rekordní

Neodmyslitelnou a oblíbenou součástí Královského bálu je také volba krále a královny plesu. Pětičlenná porota, které letos předsedali Kristina Neuwirthová a Jan Havelka z TK KZMJ Jičín, vybírala ze všech účastníků pár, který je oslovil nejen tancem, ale také zachováním základních pravidel etikety. Porotě se nejvíce zalíbil a královským párem pro rok 2023 se stal manželský pár Jiří Otte a Martina Ottová, kterým byly předány inaugurační listiny, drobný dárek a putovní korunovační klenoty.

Návštěvníci si během královského večera užili i dvě taneční vystoupení. Hned na začátku to bylo představení standardních tanců v podání páru Tanečního klubu KZMJ Jičín, a později všechny uchvátilo vystoupení taneční školy Ballet Petit z Hradce Králové, jejíž tanečnice předvedly ukázky klasického i moderního baletu.

Výstava v Hotelu Hilton Bosphorus
Jiřina Tauchmanová osnila Istanbul svým sklem i modely

Jak je na tomto plese zvykem, parket byl zaplněn už od první skladby, a vydrželo to tak až do pokročilých nočních hodin. Velkou zásluhu na tom měla kapela Levou Rukou Band, které se opět podařilo vytvořit úžasnou atmosféru.

Organizátoři by rádi touto cestou poděkovali všem velkým i malým sponzorům, protože pomoc finančními či věcnými dary není v současné nelehké ekonomické situaci samozřejmostí.

Královský bál zkrátka letos opět ukázal, že i skrze zábavu a tanec je možné pomáhat, a že tradiční plesy u nás mají stále své důležité místo.

Ludmila Bretová