Výstava ZA SKLEM je celorepubliková akce, která se koná od 1. dubna do 30. dubna letošního roku ve volných výlohách měst napříč celou republikou. Přes 30 fotografů vystavuje svá díla téměř ve všech krajích a stále se k výstavě přidávají další umělci.

Výlohy se stávají galeriemi, které jsou přístupné každému, kdo jde okolo. Za nápadem stojí iniciativa v Německu žijící fotografky Josefíny Edity Součkové, která strhla lavinu nadšení jak mezi fotografy, tak pronajímateli výloh, které nyní zejí prázdnotou a mohou přitáhnout pozornost kolemjdoucích. V současné době jsou zavřeny galerie a výstavní síně, proto fotografové uvítali nabídku ukázat ve „svých“ městech krásu fotografie a zpřístupnit ji široké veřejnosti.

Výstava v Hořicích s názvem „Inspirativní Božena Němcová“ se do prostor knihovny opravdu hodí. Inspirací pro fotografie byl nedávno vysílaný seriál Božena, který uváděla Česká televize.

Pocházím z Prahy, ale většinu času trávím nyní v Lukavci u Hořic. Fotografie jsem nafotila jako součást virtuální lukavecké plesové sezóny. Nelehkého úkolu modelů se zhostili lukavečtí občané Monika Faltová a Martin Dítě. Výstavní prostory výloh a celou instalaci zrealizovala pracovnice knihovny v Hořicích Stanislava Najmanová s kolegyní. Všem patří velký dík. A jestli vystavené fotografie potěší alespoň jednoho člověka, měla výstava smysl. 

Zdena Zuzana Bednářová