V působivém prostředí sakrální památky, jejíž historie sahá do středověku, ji provedou přední sólisté a sbor. V Jičíně tak zazní dílo, které už při svém prvním provedení v roce 1885 vzbudilo skutečnou senzaci. Úspěch v Anglii tenkrát překonal všechna skladatelova očekávání. Na bližší informace jsme se zeptali umělecké ředitelky festivalu, sopranistky Karolíny Cingrošové.
Proč jste se rozhodli zařadit do programu letošního festivalu Hudba z ráje právě Svatební košile?
Uvést toto dílo na našem festivalu byl vždy můj sen. Poprvé jsem se s nimi v hudební verzi setkala ještě za studií na JAMU, kdy jsem měla možnost si sopránové sólo zazpívat s hudebním uskupením Vernum2013Ensemble. Tenkrát mě naprosto uchvátily a, když jsme před šesti lety založili náš festival, dala jsem si za cíl, že až nazraje čas, provedeme je u nás na Hudbě z ráje. Tento rok uvádíme Košile v takovém komornějším provedení, a sice za účasti sólistů, sboru a za doprovodu varhan a violoncella. Tyto dva nástroje jistě podpoří mystickou až hororovou náladu, k níž bezesporu přispěje také prostředí kostela svatého Ignáce z Loyoly a scénické nasvícení, se kterým také počítáme.
Čím vám Svatební košile tak učarovaly?
Se Svatebními košilemi jsem se poprvé setkala, asi jako každé dítě školou povinné, na základní škole. V té době byla celá Erbenova Kytice také skvěle zfilmována a já se na film často dívala. No, a když se spojí dva stěžejní romantičtí autoři, jakými Dvořák s Erbenem byli, musí být snad každému jasné, že muselo vzniknout opravdu něco úchvatného.
Co to je za dílo?
Kantátu Svatební košile napsal Antonín Dvořák v roce 1884 na motivy jedné z balad Erbenovy Kytice. Je zde zachován celý text, který je podpořen hudební linkou s výraznými hudebními motivy, které se prolínají celým dílem a strhávají posluchače k nepřetržité koncentraci po celou dobu interpretace. Kantáta je napsána pro veliký symfonický orchestr a já snad příliš neprozradím, když řeknu, že ji v tomto provedení, tedy s orchestrem, uvedeme v roce 2025 na našem festivalu i jinde.
A kdo všechno vystoupí a co to pro vás znamená?
Jsem moc ráda, že si Svatební košile zazpívám s opravdu skvělými muzikanty. Tenorového a basového partu se ujali sólisté Národního divadla v Praze, Martin Šrejma a Jaroslav Patočka. Na varhany nás jistě bravurně doprovodí Přemysl Kšica a cellové sólo zahraje člen orchestru FOK, Petr Malíšek. Společně s námi zazpívá Smíšený pěvecký sbor Janáček. To, že se nám na festivalu podaří provést tuto monumentální kantátu pro mě znamená opravdu hodně. Jedná se totiž o dílo ve Dvořákově tvorbě stěžejní, je velice náročné jak na nastudování, tak také na interpretaci, a já jsem velmi hrdá na to, že ''KOŠILE'' na festivalu máme.
Koncert se koná u příležitosti státního svátku ČR Dne české státnosti. Vstupenky můžete zakoupit v místě a v den konání koncertu, anebo dopředu v Městském informačním centru Jičín, Valdštejnovo náměstí 1, či v Infocentru v Sobotce, Náměstí Míru 3.
Václav Srbek