„Děti se na našich akcích dozvídají zábavnou a soutěživou formou cenné rady, které jim i jejich blízkým mohou zachránit život. A zároveň získávají důležité informace o obraně státu,“ vyzdvihla podstatu projektu Daniela Hölzelová z odboru komunikace Ministerstva obrany. Projekt POKOS podle ní neustále nabývá na významu, obzvlášť v dnešní neklidné době. „Děti jsou nadšené. Nejen napjatá situace ve východní části Evropy ukazuje, jak je tento projekt důležitý. Zkušenosti vojáků a názorné ukázky toho, jak se chovat v krizových situacích, jsou pro děti k nezaplacení,“ zhodnotila projekt ředitelka školy Zarine Aršakuni.

Každý voják potřebuje svého doktora

Vojenští zdravotníci zachraňují životy, s každou jednotkou vyjíždějí na vojenské mise, pečují o české i koaliční vojáky v zahraničních operacích a také pomáhají při živelních pohromách. „Přítomnost zdravotníka je vždy nesmírně důležitá, protože dává vojákům jistotu, že o ně bude postaráno,“ zdůraznila majorka Lada Ferkálová, tisková mluvčí Agentury vojenského zdravotnictví. S vojenskými lékaři se ale může běžně setkat každý z nás. Pokud nejsou zrovna nasazeni v misi, slouží v desítkách zdravotnických zařízení po celé České republice.

Znáte seriál M*A*S*H?

Pak jste už určitě slyšeli spojení vojenská polní nemocnice. Dnes ale tato zařízení vypadají úplně jinak. Jsou moderní a čeští doktoři, kteří v nich slouží, patří k nejlepším na světě. V Hradci Králové jsou hned dvě polní nemocnice. Kdybyste je ale chtěli vidět, nejdete jen sklad plný beden a kontejnerů vyrovnaných vedle sebe. Jsou totiž připravené a sbalené proto, aby mohly být nasazené kdykoliv a kdekoliv je armáda nebo ostatní státy budou potřebovat. „Jak dlouho si myslíte, že trvá našim doktorům a sestřičkám postavit polní nemocnici?“ zeptala se dětí majorka Ferkálová. „Záleží na její velikosti. Posledně trvalo jen 27 hodin od momentu, kdy vojáci začali s výstavbou, do chvíle, kdy byli schopni přijmout prvního pacienta,“ doplnila Ferkálová.

Kulturní dům města Jičína společně se skupinou Queenways připravil pro milovníky rockové kapely Queen večer plný jejich největších hitů.
FOTO, VIDEO: Queenways. Jičínské divadlo zažilo pořádný rockový nářez

Pes, parťák, který dokáže zachránit život

Čtyřnozí specialisté na vyhledávání drog a výbušnin zpestřili program POKOS. Děti překvapilo, že psi na sobě mají speciální postroj, ve kterém mohou absolvovat slaňování ze skály nebo dokonce i seskok z letadla. Při takových aktivitách musí být psi vybaveni i sluchátky a speciálními brýlemi k ochraně očí a uší. Školáci se také dozvěděli, že psi začínají svůj speciální výcvik ve věku jednoho roku. Své schopnosti pak musí každoročně prokázat přezkoušením.

Zapojily se i děti z prvního stupně

Aby si program POKOS užily i menší děti, vyhlásili jsme pro ně výtvarnou soutěž na téma „Armáda slaví 30 let“. Jejich práce vojáky velmi potěšily a vybrali deset nejlepších, které ocenili. Všechny obrázky si vojáci odvezli, aby si jimi vyzdobili své pracoviště. Zástupce Krajského vojenského velitelství Hradec Králové pro menší děti připravil překážkovou dráhu, díky které se nám podařilo prověřit i jejich fyzickou kondici. 

V případě zájmu základních a středních škol o tento projekt naleznete více informací na pokos.army.cz.

Daniela Hölzelová, Ministerstvo obrany ČR