Pro uprchlické rodiny z Ukrajiny je uspořádal v královéhradeckém Centru pro integraci osob se zdravotním postižením Královéhradeckého kraje Institut SICONUVI. Rodiny s dětmi si v doprovodu organizátorů Terezy Nyklíčkové, Kateřiny Černé a Romana Klímy nejprve prošly historickou část Hradce Králové, jíž měly spojenou s výkladem. Poté se zúčastnily zahradní párty v areálu zmíněného centra, kde je uvítal jeho ředitel Jindřich Vedlich. Odpoledního programu byly přítomny uprchlické rodiny z Charkova, Lozova, Drhače, Kyjeva, Lvova a Sumy, které v současné době pobývají mimo jiné v Hradci Králové, Tetíně, Lázních Bělohrad nebo Miletíně.

41. Tour de Bière.
FOTO: Tour de Bière po jednačtyřicáté. Poslední lahváč byl v cíli

„Cílem odpoledne bylo poznání města Hradec Králové a propojení Ukrajinců v našem regionu, tak, aby si mohli předávat informace a pomáhat si. Byli bychom rádi, aby i ostatní města pořádala podobné akce. Zároveň by bylo dobře, kdyby došlo k propojení nejen Ukrajinců, ale i českých a ukrajinských dětí,“ řekl Matěj Hlavatý, starosta obce Tetín na Jičínský, který dlouhodobě ukrajinské rodiny podporuje.

Děti školou povinné obdržely předměty, které se jim budou hodit na začátku letošního nového školního roku. Zároveň se zúčastnily tvořivých dílniček, aby si předměty v nich zhotovené mohly odnést na památku s sebou domů. Finančně projekt podpořila Nadace Via, upomínkové předměty věnovala destinační společnost Hradecko.

Eva Ženíšková