Expozice je umístěna v prostorách Multimediálního sálu Městského muzea v Hořicích. Tady návštěvníci uvidí fotografie a video z akce nasvícení Masarykovy věže, a uvidí také unikátní malbu, kterou Vladimír Kiseljov vytvořil během projekce, doplněnou o sérii video vizualizací vytvořených Ondřejem Martincem. Součástí audiovizuální instalace budou i komentované prohlídky za účasti autorů. Celý projekt je provázán myšlenkou propojení a harmonizace naší společnosti. Obzvláště v době, kdy většina lidí v posledním nelehkém období měla možnost pocítit, že tlaků na rozdělení společnosti bylo již dost.

„Dvojice autorů ve spolupráci s městským muzeem připravovala tento projekt rok a půl, kdy prvotní myšlenka o nasvícení věže spolu s malířskou performancí s hudbou Josefa Suka, vznikla přímo u Masarykovy věže samostatnosti, která dala oběma autorům impuls k realizaci tohoto projektu,“ uvádí Petra Zachovalová M. A., ředitelka Městského muzea a galerie Hořice. Inspiraci našli i v hudbě Josefa Suka, která pochází ze stejné doby jako výstavba věže a obsahuje ducha nadšení první republiky, podobně jako hudba Jaroslava Maliny z Hořic. Důležité pro nás bylo zakončit úspěšnou návštěvní sezónu Masarykovy věže samostatnosti a poděkovat občanům Hořic za návštěvu naší muzejní instituce,“ dodává Petra Zachovalová.

Autoři proměnili světlem Masarykovu věž samostatnosti v pomyslný maják svobody, aby z ní světlo mohlo zářit do všech koutů naší země.

Ve středu 6. října přijela do Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně redaktorka nakladatelství Albatros Media Andrea Brázdová a spolu s autorkou Jindřiškou Kracíkovou vyprávěly, jak kniha vznikala.
FOTO: Jindřiška Kracíková: Veselé Vánoce, Kristýno!

„Věž nyní plní své poslání, stává se pomyslným majákem svobody, aby nám její světlo ukázalo, že v jednotě a bratrství je síla lidství i našeho národa. Silou světla, hudby a malby jsme spojili přítomné, aby zažili pocit jednoty. Také jsme návštěvníky chtěli spojit s jejich kořeny, ze kterých pramení naše síla do budoucna. Uvědomit si naši dnešní zodpovědnost a váhu oběti pro lidskou svobodu,“ uvádějí Vladimír Kiseljov a Ondřej Martinec, autoři projektu.

„Světlo svobody“ zazářilo v Hořicích při příležitosti oslavy Dne české státnosti a svátku sv. Václava, patrona naší země. Zároveň jsme uctili památku obětí obou světových válek a československých legionářů z 1. sv. války, kteří pro myšlenku svobody často obětovali oběť nejvyšší - svůj život. Rádi bychom Vám všem poděkovali za hojnou účast a vynikající atmosféru, kterou jste vytvořili,“ uvádí Adéla Černá, etnografka muzea Hořice a vnučka legionáře Františka Holana. „Děkujeme autorům projektu Vladimírovi Kiseljovi a Ondřeji Martincovi, že nám uměleckou performanci tohoto formátu dovezli do Hořic a dále i panu Filipovi Obdržálkovi s jeho týmem osvětlovačů, kteří pozdvihli akci na špičkovou úroveň. Poděkování patří i paní Petře Zachovalové, ředitelce Městského muzea a galerie Hořice a kolektivu muzea, kteří společnými silami zajistili, aby Světlo svobody mohlo zazářit a v neposlední řadě děkujeme městu Hořice, které celou akci zaštítilo. Paprsek světla od hrobu sv. Václava ve Svatovítské katedrále byl symbolicky propojen s Hořicemi a nyní opět s úctou a pokorou vyslán zpět v naději, že jeho světlo pokryje celou naši zem a poletí dál, kam až jeho “Světlo svobody“ dosáhne. Naše kořeny, které spojují každého z nás se zemí, kde jsme se narodili, nám zároveň umožňují ohlédnutí za našimi předky a jejich životy. V každé rodině je možné najít příběh, ze kterého můžeme čerpat poučení z historie a zahlédnout, jak je svoboda mnohdy křehká, není v každé době samozřejmostí a je třeba o ni pečovat,” dodává Adéla Černá.

Audiovizuální výstava maleb BARVY SVOBODY navazuje na malířskou performanci Světlo svobody z Masarykovy věže samostatnosti. Návštěvníci se mohou těšit na propojení tří projekčních ploch a hudby, kdy divák bude zcela obklopen audiovizuální instalací.

Kateřina Goroškov