Prostřednictvím jeho snímků má pozorovatel možnost nahlédnout nejen do vesmírných dálek, ale také navštívit místa východních Čech, mimo jiné právě Náchodsko. Za prací procestoval skoro celý svět, přičemž se rád vrací do Chile.

Sám dobře ví, že život je mince o dvou stranách. Na své životní dráze si prošel dobrým i zlým, jako každý pozemšťan. V jeho popularizační práci vesmíru mu jde mimo jiné o to poskytnout zájemcům návod, jak fotografovat vesmír. Podporuje mladé talenty. Jeho skromným přáním je zažehnout a třeba i rozdmychat jiskry inspirace v začátečníkovi, jehož přáním je fotografovat vesmír. S jeho tvůrčí prací se můžete do konce října seznámit např. ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové.

Vernisáž výstavy obrazů malíře Oskara Teimera v Lukavci.
Výstava v Lukavci k 90. výročí narození umělce Oskara Teimera

Zdeněk Bardon se narodil 19. února 1961 v Jaroměři. Amatérským fotografem je již přibližně padesát let. Zblízka vám ukáže, jak je vesmír barevný, jaká tajemství skrývá, a jak jsme díky jeho rozpínatelnosti, my, lidé žijící na Zemi, malí.

Ve svém domě vybudoval dvě malé observatoře, kde může nerušeně pracovat jednu na zahradě, druhou na střeše. Sám si říká „bačkorový astronom“. To proto, že může dálky vesmíru pozorovat a fotit z křesla pohodlí domova třeba v bačkorách. Při jeho práci mu potřebnou tolerancí a nasloucháním, nikoli posloucháním, léta pomáhá manželka Ivana. Ta v současné době pracuje v náchodském stacionáři Cesta.

Zdeněk Bardon má vřelý vztah k hvězdárně v Úpici kam, jak sám říká, patří od dětství. Je zakladatelem populární fotografické soutěže Česká astrofotografie měsíce (existuje od roku 2005), členem České astronomické společnosti a jako správný Čechoslovák i členem Slovenského svazu astronomů. Takto bychom mohli ve výčtu jeho úspěšné práce pokračovat.

Vyprávění o jičínských hospodách.
Koruna, Veselka i Paříž aneb jičínské hostince očima Václava Vika

Splnil se mu dětský sen „vesnického kluka“ dotknout se velkých astronomických dalekohledů. Jeho astronomické snímky mnohokrát obletěly svět od Japonska, přes Austrálii, Asii, Evropu po USA. Některé z nich publikovala prestižní média a významné společnosti např. NASA, ESO, BBC, ZEISS, Česká televize, Český rozhlas nebo slovenský Kozmos. V roce 2018 mu Evropská jižní observatoř udělila pro něho velmi cenný titul Photo Ambassador ESO. O dva roky později získal významné ocenění Čestný člen Mezinárodní astronomické unie. O činnosti Zdeňka Bardona se můžete dočíst v autorských knihách Bačkorový astronom Od brýlových čoček až po NASA a Bačkorový astronom na cestách za tmou. Více už však najdete v uvedených publikacích. 

Eva Ženíšková