Na její úvod jsme zvolili cukrovarnické muzeum v Dobrovicích. Ukázali nám tam vše kdysi potřebné k výrobě cukru. Ochutnali jsme také vdolečky řepánky. V Benátkách nad Jizerou jsme odtajnili místa spojená s natáčením filmů a seriálů, v zámku navštívili muzeum hraček.

Druhý zájezd jsme situovali do Litomyšle bohaté na památky. Prošli jsme si náměstí, navštívili rodný byt Bedřicha Smetany a zámek zapsaný do kulturního dědictví UNESCO.

Na dalším zájezdu jsme navštívili kraj mlékem a strdím oplývající – Podřipsko. Prohlédli jsme si klášterní komplex v Doksanech a zámek postavený na původním hradu v Roudnici nad Labem. Pro potěchu oka jsme zavítali do vsi Libotemice, kde jsme v Galerii kraslic obdivovali na šest tisíc originálů z celé republiky. Mají tu i kraslice vytvořené Danou Zátopkovou.

Barokní areál Žíreč nedaleko Kuksu byl kdysi domovem jezuitů. Dnes je toto místo známé tím, že je jediným místem v republice zaměřené na komplexní péči o nemocné roztroušenou sklerózou. Druhou zastávku na tomto výletu jsme udělali na přehradě Les Království, jedné z našich nejkrásnějších, které je letos sto let a je nově opravená. Třešničkou na pomyslném dortu byla zastávka v Dolním Dehtově v galerii akademického malíře a sochaře Františka Šorma. Další důkaz toho, jak jde zpestřit život na vesnici.

Rodný domek Ferdinanda Porsche byl zastávkou na zájezdu do Libereckého kraje. Zastavili jsme se i na Ještědu a v Jeřmanicích. Tentokrát nám počasí moc nepřálo a původní program narušilo.

Věnné město českých královen, Mělník, bylo naším dalším cílem. Do zámku byl po roce 1989 z velké části vrácen původní mobiliář. Nešlo vynechat pohled z terasy pod zámkem na soutok Labe a Vltavy.

Poslední zájezd vtipně nazvala paní správcová památníku v Hrusicích – od Rumcajse k Mikešovi. Mají zde mnoho věcí připomínajících Josefa Ladu. Od prvních kreseb až po světoznámé obrazy a ilustrace knih. Poseděli jsme také v hospodě U Sejků. Ke rvačce nedošlo, stačí ta namalovaná na zdi.

Tak, to byla zase další místa, která jsme díky členkám MS ČČK navštívili. A víte co? Je tady u nás krásně!

Božena Dubská