Před 75 lety bylo v Hořicích založeno Státní reálné gymnázium. Gymnázium se velmi rychle stalo nedílnou a významnou součástí hořického školství. Za dobu své existence výrazně ovlivňovalo společenské dění ve městě. Vzpomeňme třeba na sametovou revoluci a na studenty gymnázia, kteří společně s kamenickou školou vyšli jako jedni z prvních do ulic, aby protestovali proti zásahu na Národní třídě.
Historie Gymnázia v Hořicích je bohatá a zajímavá, ale nebyla vždy lehká. Vlastně nikdy. Prakticky od samého počátku své existence v roce 1945 se gymnázium muselo potýkat s různými nástrahami. Ať již v podobě změn ve státním systému nebo třeba s nástrahami současné „optimalizace“ školství. Doba to tedy byla nelehká. Jsme proto velmi hrdí na to, že naši absolventi nacházejí široké uplatnění a z některých se dokonce vyprofilovali významní vědci, lékaři, pedagogové či sportovci.

Video a další díl populární soutěže HUS(a)
V této náročné době nemáme mnoho možností, jak na toto významné jubileum upozornit a jak ho důstojně s absolventy, pedagogy a veřejností oslavit. Proto jsme se rozhodli pro formu zábavně vzdělávací. Ve spolupráci učitelů gymnázia jsme natočili video, ve kterém se PhDr. Jan Tomíček ohlíží do historie nejen naší školy, ale i do historie školství na Hořicku. Na základě školních análů a dokumentace jsme vytvořili další díl populární soutěže HUS(a) aneb Víš, co víš? Soutěž si můžete také sami vyzkoušet a porovnat své znalosti o naší škole s nejlepšími studenty HUSy. Celkovým vítězem na naší škole se stala Klára Tauchmanová, která získala 50 bodů ze 60 možných. Odkazy na video i kvíz najdete na www.zaghorice.cz

Gymnázium Hořice