Inspirací pro letošní plesovou sezónu byl příběh Boženy Němcové, který připomněla televize. Budoucí spisovatelka milovala tanec a plesy. Mladinká oslnila na plese ve Vídni a na proslulém „Jiřinkovém plese“ v České Skalici, při němž se vdávala. Ve Skalici má teď muzeum a v něm je uložen její vějíř. O něm psal básník Jaroslav Seifert, nositel Nobelovy ceny. („Ten vějíř… je pro mne něčím víc než pouhým vějířem,…“)

V Lukavci vznikl nápad uspořádat virtuální výstavu z fotografií vějířů, které vytvoří nebo najdou ve svých skříních zájemci o tuto aktivitu. Přihlásilo se 33 účastníků a ti věnovali Boženě Němcové 62 vějířů.

Vlajkovou lodí virtuální výstavy je Vějíř Žofie Chotkové, litinová plastika s mlžením, která byla realizována na Pražském hradě v r. 2019 a jejíž rozměry jsou 340 x 210 cm. Autory jsou akad. soch. M. Hozová a J. Paclík.

Další vějíře jsou menší, ale svou originalitou si nezadají s tím největším. Objevíme řemeslně dokonalé vějíře: háčkovaný, paličkovaný, pletený, drátkovaný, pečený vějíř, XXL vějíř k poctě B. Němcové, vějíř s peříčky, platanový vějíř pro platanovou vílu, motýlkový.

Dále nalezený kostěný vějíř po babičce, kruhový vějíř v japonském stylu, dřevěný vějíř s příběhem a další dřevěné vějíř s jemnou řezbou, španělský vějíř, kruhový vějíř mexických indiánů z oblasti Tajin, řecký vějíř.

Některé vějíře jsou trochu bláznivé, to aby si oči diváků odpočinuly od té jemnosti a krásy a zasmály se. Takže můžeme obdivovat vějíř ze stříbrných lžic, vějíř jedlý z párků, bělostný vějíř z česneku má název Antivirový, Harpagonův je z bankovek, hazardní hráč má vějíř z karet, vějíř - pavučina utkaný pavoukem, vějíř z členů souboru Louskáček ve sněhu a další nápady.

Plynule na výstavu vějířů navázala spontánní iniciativa Objevení archívních fotografií Boženy a Josefa Němcových z jejich pobytu v Lukavci (mystifikace).

Velkou práci odvedli Pavel Jüngling, Jan Bartoš a Zdena Zuzana Bednářová, kteří fotky sjednocovali, uspořádali na webu a opatřovali popisky. Zaslouží si poděkování.

Dík patří všem tvůrcům vějířů, i těm, kdo zaslali fotky nalezených vějířů. Ocenění patří i dětem, které se zapojily se svými maminkami nebo babičkami. Všichni projevili fantazii, originalitu a odvahu.

Velké poděkování patří Obecnímu úřadu Lukavec za to, že této akci poskytl prostor na svých webových stránkách.

Pokud máte zájem zhlédnout tuto ojedinělou virtuální výstavu, najdete ji na www.lukavec.eu ve fotogalerii. Opravdu to stojí zato.

Za kulturní komisi Marie Nosková