V roce 2023 se realizovala opatření v krajině Českého ráje za bezmála 4 350 000 korun. Velká část finančních prostředků směřovala na obhospodařování cenných luk, které jsou těžko dostupné pro mechanizaci (podmáčené louky, luční stráně s velkým sklonem). Ručně posekáno a uklizeno jich bylo přibližně 60 ha, přičemž 19 ha kosili vlastníci sami. Sekáči se činili např. v Podtroseckých údolích, v Podloučkách, na Fialníku, v Libuneckém rašeliništi či na Vústře.

V rámci obhospodařování lučních biotopů využívá CHKO i pastvu, na svažitých pozemcích zejména ovcí a koz. I v loňském roce pobíhala stáda ovcí a koz na významných dominantách České ráje, a to na Troskách, Vyskři, či na Mužském, a také na prudkých stráních Fialníku. Celková pasená plocha činila 10,5 ha.

S cílem prodloužení života památných a významných stromů bylo v loňském roce ošetřeno celkem 21 těchto mohykánů. Byly provedeny zdravotní řezy na návsi ve Vesci u Sobotky, v Branžeži či v aleji dubů podél rybníka Krčák.

Za účelem zajištění stability a bezpečnosti rybníka Krčák v přírodní rezervaci Podtrosecká údolí doplnila CHKO erozí poškozený návodní líc jeho hráze. V rámci omezování šíření nepůvodních (invazních) rostlin do krajiny Českého ráje jsme omezili jejich postupu na 22 ha pozemků.

Z dalších opatření je možné zmínit podporu hnízdění čejky chocholaté (osetí zemědělské půdy speciální směsí a volba vhodných agrotechnických postupů), vláčení travního porostu na podporu vstavače kukačky, výřezy náletu, čištění netopýřího trusu ve stavbách či přenos žab při jarním tahu.CHKO i v roce 2024 pokračuje ve zlepšování stavu a pestrosti krajiny Českého ráje.

CHKO Český ráj