„Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci jsme certifikaci uskutečnili opět bez fyzické přítomnosti žadatelů formou on-line setkání, kterého se zúčastnili všichni žadatelé,“ uvádí Lucie Podařilová ze Sdružení Český ráj.

 A zde jsou úspěšní žadatelé, kterým byla pro jejich výrobky propůjčena značka Regionální produkt Český ráj:

Vojtěch Drahoňovský – Statek Cidlina

Statek Cidlina hospodaří na již předky obdělávané půdě a sadu. Pečují zde o nově založené sady i o ovocné aleje podél cest, obnovují úrodnost půdy, na které pěstují zeleninu i květiny. Chovají včely a sdílí s nimi jejich tvorbu medu, včelího vosku a propolisu. Z ovoce z okolních sadů a dílem i ze svých nově vysázených vyrábí mošty a sušené ovoce. Pracují tradičním způsobem lisování ovoce za studena a plní mošty jak do skleněných, tak do praktických objemových obalů bag-in-box. Suší ovoce (jablka, třešně, švestky a hrušky) a byliny teplým vzduchem se zachováním výživových látek.

Adéla a Štěpánka Kurfiřtovy - Stefany Jewels

Na začátku 90. let vznikla značka Stefany, ve které spojují lásku ke kamenům se znalostí jejich významu a moderním stylem. Každý šperk z této dílny je jedinečný a skrývá za sebou vlastní příběh. Ať už jde o samotné místo, odkud kámen pochází, či jeho konkrétní zpracování. V dílně Kurfiřtových jste vždy vítanými hosty.

Jana Krupová – Jizerské kvítí

Návrat k přirozenosti a jednoduchosti je cesta ke kráse. Příroda sama tvoří ta nejkrásnější díla, a tak se paní Jana inspiruje k tvorbě kytic z divokého kvítí, ale i péčí o záhony květin v zahradě. Květiny jsou lokální a nemusí vidět celý svět, aby udělaly radost. Jsou jiné, divočejší a nespoutané, sbírané s ohledem na přírodu jako celek. Jsou pěstované bez chemie a s principy permakultury, která se inspiruje přírodou samotnou, ctí přírodní cykly.

 Jablečná, z. s.

Členové spolku obnovují a vysazují tradiční extenzivní ovocné sady. Podporují stabilitu přírody a rozmanitost rostlin a živočichů. Vysazují staré tradiční ovocné odrůdy, které nejsou náchylné k nemocem a ze kterých vyroste samostatný sebevědomý dlouhověký strom. Zpracování není hlavním cílem, ale když už, tak ekologicky a bez chemie. Jejich stoprocentní mošty plní do vratných obalů a ukládají do dřevěných přepravek.

Ovocnářství Drahoraz od sv. Petra a Pavla

Rodinné ovocnářství s dlouholetou tradicí v současnosti hospodaří na zhruba 25 hektarech plochy sadů. Pěstované plodiny jsou jablka, švestky, meruňky, broskve, višně a rybíz červený a černý. Vybrané plodiny jsou zavlažovány kapkovou závlahou. Jabloně mají nosnou konstrukci sadu s protikroupovým systémem. Plodiny hospodáři sklízí jak mechanizovaně (rybíz, višně), tak ručně.

Jan Petrnoušek – dýhové (skládané) nádoby ze dřeva

Jedná se o velmi starou výrobní metodu, používanou na našem území od 13. století, kdy se dělením z masivu dřeva vytvoří tenké plátky, které se po úpravě povrchu poskládají okolo kulatého dna, slepí a výsledná nádoba se zpevní na vnějšku objímkou z vrbového proutí na způsob obruče. Tak vznikne dekorativní selská nádoba s duší dřeva. Vnější spodní strana dna se zalévá smrkovou pryskyřicí. Nakonec nádoby dostávají nátěr na bázi kosmetických vosků a rostlinných olejů, které jsou vhodné pro styk s potravinami. Nádoby se vyrábí ve velikostech malá miska, velká miska, podnos a pohár.

Pěstitelé a výrobci se těší na společné setkávání na trzích a jarmarcích…

Sdružení Český ráj certifikuje výrobky splňující stanovená hodnoticí kritéria již čtrnáctým rokem.

Zohledňuje se především původ výrobku v regionu, originalita, ekologická šetrnost a podíl ruční práce. Certifikace se konají dle zájmu výrobců, většinou na jaře a na podzim.

Pavel Charousek