Juliana. Manželka Ivana Martina Jirouse. Dcera malíře Otty Strizka, vnučka vydavatele Josefa Floriana. Každý z jmenovaných je osobností, o které vyplatí se vědět více. Patřili a patří k české kultuře. Kořeny měly na dílo Juliany vliv. I Bůh. Ale ona si jde svou cestou. „Přála bych si nebeskou domácnost, kde se pije na věky.“

Ikony? Nejen. Na obrázcích je důležité i pozadí. Rostliny, nekonečný prostor vzadu, nahoře. Citáty z písma. Nebo vymyšlené? Barvy. Rámování kresbou. Výběr. I umučeného čihošťského faráře Toufara tu najdeme. Na pěti deskách vysvětluje kurátor Ivo Chocholáč ony souvislosti. Ony větví se dál. Ivo napsal knížku Vezměte mne s sebou, Cesty. Tu ilustroval Vojtěch Jirásko, druhý autor na výstavě.

U Jiráska žádná pestrost barev. Jen černá a bílá mědirytů a „měděná“ barva objektů – nádobí a roztodivných tvarů, použitých pro osvětlování, nebo jen potěšení z fantazie oblosti. Kurátorka Věra Kociánová vzpomíná Jiráskovu výstavu ve sklepení na hradě Pecka. Na světla v Jiráskových měděných tvarech. Autor pak vysvětluje svou práci s měděným plechem. Pytel s pískem a kladivo. Jistě. Kladiva. Podle oblosti. A řemeslo. Řemeslná zručnost. O tom umělci nemluví. Tu divák objeví.

Výstavu sochařských portrétů můžete v hořickém muzeu navštívit do 1. března.
Za sochařskými portréty do hořického muzea

U velké grafiky Jádřinec stojí dlouhovlasá dívka. Říká, že vyhledává jinotaje. Ukazuje ukřižovaného Krista. Na první (rychlý) pohled je grafika jen změť tvarů. Tím dívka vystihuje obtížnost, ale i kouzlo nebarevné grafiky. Formuluje podstatu.

Mistr Jirásek moc nemluví. Ale na otázky rád odpoví. Jeho životní i umělecký přístup zobrazuje jeho všední oblečení. Jakoby si na výstavu odskočil od rozdělané práce. Ta je tuze různorodá. Od větších plechů, po jemnou grafiku. Je zřejmé, že rád ilustruje. Kupříkladu Litevské pohádky kurátorky Kociánové. To je další příběh. Onou souznění grafiky a textu. Vyprávění slovem a vyprávěním obrazem.

Výstava v Suchardově domě v Nové Pace představuje výzvu. Hledej, diváku, další poznání o životě a práci umělců a jejich prostředí. Souvislosti dovedou Tě k dalším a dalším pohledů na svět. Je pestrý.

Výstava potrvá do 15. 3. 2020.

Hráčky Windstorms Jičín mezi sebe přijmou další ženy, které se nebojí bořit mýty.
Americký fotbal pro ženy? Je to změna životního stylu

Bohumír Procházka