V následujících dnech nás čekají dva opravdu pozoruhodné nebeské úkazy. Půjde o meteorický roj Orionid způsobený prachem ze slavné Halleyovy komety a výrazné částečné zatmění Slunce.

Východočeského astronoma Martina Cholasty jsme se zeptali:

Co zajímavého je nyní k vidění na nebi v noci?

Podzimní obloze právě dominuje souhvězdí létajícího koně Pegase. Směrem na východ od něho na něj doslova navazuje souhvězdí princezny Andromedy. Nad Andromedou je souhvězdí její matky královny Kassiopeji a o kousek výše i jejího otce krále Cefea. Na východ od Andromedy se rozkládá souhvězdí jejího zachránce Persea. Pod Andromedou najdeme souhvězdí Trojúhelníku a pod ním souhvězdí Berana. Mezi Trojúhelníkem, Beranem a Pegasem se rozkládá souhvězdí Ryb. Jihovýchodním směrem od Ryb se nachází souhvězdí příšery Velryby, která původně chtěla zbaštit princeznu Andromedu. Naštěstí nad ní v souboji zvítězil Perseus. Pod hlavou Pegase najdeme souhvězdí Vodnáře a směrem na západ se vedle něho rozkládá souhvězdí Kozoroha.

Jaká nebeská souhvězdí můžeme obdivovat?

V současné době můžeme skoro po celou noc pozorovat planety Jupiter a Saturn. Kolem 22. hodiny vychází planeta Mars. Na podzimní noční obloze jsou k vidění také planety Uran a Neptun. K jejich pozorování potřebujeme dalekohled. V královéhradecké hvězdárně a planetáriu se mohou návštěvníci zúčastnit tradičních programů pro veřejnost. Konají se každou středu, pátek a sobotu. Populárně naučné přednášky jsou plánovány na čtvrtky od 18 hodin. Více se zájemci dozvědí z hvězdárenského měsíčníku nebo na webu hvězdárny a planetária.

V následujících dnech nás čeká na nebi pozoruhodná podívaná, o co se bude jednat?

Konec měsíce října se ponese v duchu dvou pozoruhodných nebeských úkazů. V průběhu předposledního víkendu, zejména však už v pátek 21. října v ranních hodinách budeme moci za jasného počasí pozorovat Orionidy. Meteorický roj způsobený zánikem ledo-prachových částic ze slavné Halleyovy komety v zemské atmosféře. O čtyři dny později, v úterý 25. října, bude okolo poledne z Česka i Slovenska pozorovatelné výrazné částečné zatmění Slunce. Při jeho maximu Měsíc zakryje přes 40 procent průměru slunečního disku. 

Eva Ženíšková