Data, která Czechtourism během listopadu zveřejnil, sledují například turistickou návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení, počet hostů a ubytovaných či strávených nocí ve sledovaném období.

Data také ukazují, kteří cizinci do kraje jezdí na výlety nejčastěji. „V Královéhradeckém kraji patří cestovní ruch k odvětvím, která mají obrovský potenciál a jsou dlouhodobě především v odlehlých lokalitách důležitým zdrojem pracovních příležitostí. Především během pandemie však zasáhla toto odvětví krize, ze které se turismus těžce zotavoval,“ uvedla Martina Berdychová, náměstkyně královéhradeckého kraje odpovědná za cestovní ruch, kulturu a sociální oblast.

Nechanický kostel, zvony na jeho věži čekají na záchranu.
Aby se opět rozezněly. Nechanická farnost vybírá na opravu kostelních zvonů

V letošním prvním pololetí dokonce návštěvnost Královéhradeckého kraje překonala předcovidové statistiky. „Turistické cíle a destinace jsou v našem regionu navštěvovány nerovnoměrně: některé oblasti trpí overtourismem, některé turistické cíle jsou zase turisty neprávem opomíjeny. Pokud se podaří chytře a efektivně distribuovat návštěvnický zájem a rozprostřít jej rovnoměrně po celém kraji, dokážeme potenciál turistického ruchu v našem kraji využít ještě lépe a proměnit v příležitosti, které mohou zužitkovat obyvatelé našeho kraje a ocení jej i jeho návštěvníci,“ doplnila náměstkyně Martina Berdychová.

Podrobnosti o návštěvnosti najdete zde.

V meziroční změně počtu příjezdů vzrostla návštěvnost Královéhradecka o bezmála 4 procenta oproti stejnému období loňského roku. Návštěvnost hradeckého kraje posílila i v číslech za celý rok 2023: stoupl počet příjezdů za celý rok o více než 5 procent, zvýšil se i počet přenocování. Průměrně u nás turisté stráví více než 4 dny, což Královéhradecko řadí také ke špičce mezi českými a moravskými regiony.

Hradecký výrobce klavírů a pianin Petrof patří k nejstarším a nejvyhlášenějším tuzemským značkám. Aby to mohlo platit i v 21. století, musela firma překonat řadu obtíží.
Historie proslulé značky Petrof je příběhem šesti generací. Začal v roce 1864

Drtivou většinu návštěvníků Královéhradeckého kraje tvořili během léta domácí turisté. Z cizinců ji pak tvořili Němci, Poláci, Slováci, Holanďané a Ukrajinci. Hradecký kraj především během zimní sezony, která se rozběhne během několika týdnů, patří k vůbec nejnavštěvovanějším českým regionům.