Představíme jednoho ze zajímavých obyvatel Mlýnce, pana Václava Martínka. Při naší návštěvě během letního odpoledne v roce 2007 jsme prožili s ním a jeho manželkou Janou zajímavé vyprávění, které bude možná zajímat čtenáře Jičínského deníku.

Podle záznamů byl původní domek Martínkových vystavěn v roce 1703. V roce 1898 vyhořel a nově postavený je dochován jako krásná dřevěnka až dodnes. V současnosti domek užívá pan Václav Martínek, vnuk porybného Josefa Martínka. Jeho otec Václav byl ředitelem Občanské záložny v Rožďalovicích. Byl významným organizátorem společenského života města, představitel místního Sokola. Svého syna vedl ke sportu a položil v jeho dětství základ jeho celoživotnímu uplatnění.

Pan Václav Martínek vzpomíná na pravidelné rodinné výlety do Mlýnce, kde v chaloupce na břehu rybníka Zrcadlo celá rodina trávila společné chvíle rodinné pohody. Děda – velký milovník přírody, znalec živočišných druhů žijících kolem rybníka i v něm samém, předával svoji celoživotní lásku i své znalosti svým dětem i vnoučatům. Vedle otce pana Václava Martínka, podpořil lásku ke sportu učitel rožďalovické školy, pan František Hazdra. Později se mladý sportovec stal členem atletického klubu v Jičíně, kde na něj měl největší vliv dr. Emanuel Bosák.

Mladý Venda se proslavil jako vítěz sportovní části Všesokolského sletu v roce 1948 v Praze. Nezapomenutelným zážitkem pro něj byl sletový průvod, kdy před zraky tisíců Pražanů byl nesen na ramenou svých kamarádů jako vítěz závodu. Postupně se specializoval na skok daleký, kde dosáhl svých největších sportovních úspěchů. Byl několikanásobným československým rekordmanem. Jako prvý posunul hranici rekordu přes 750 cm. Reprezentoval Československou republiku v zahraničí. Byl v jedné generaci a reprezentoval s takovými legendami naší atletiky, jako byli Emil a Dana Zátopkovi, Jiřím Skoblou, Stanislavem Jungwitrtem a dalšími. Po skončení sportovní kariéry vystudoval fakultu tělovýchovy a sportu a pracoval v ústředí tělovýchovné organizace a v Úřadu vlády pro sport. Spolupracoval při zavedení sportovních tříd, prosadil povinný plavecký výcvik žáků základních škol. Byl tajemníkem cyklistického Závodu míru v roce 1984, jehož jedna etapa procházela obcí Mlýnec a vedla přes Kopidlno. Starší mlýnečtí občané dodnes vzpomínají na kolektivní sledování televize při atletických závodech, kterých se pan Václav Martínek účastnil.

Necelý měsíc od návštěvy u pana Václava Martínka jsme se dozvěděli smutnou zprávu. Náš soused a chalupář po krátké těžké nemoci zemřel v pražské nemocnici na Bulovce. Setkání a rozhovor s ním pro mlýneckou kroniku byl symbolickým rozloučením s obcí, ve které tak rád pobýval a krajinou, kterou tolik miloval.

Olda Suchoradský