Dne 22. prosince 2019 v prostorném sále restaurace Lucerna přibývaly další a další betlémy. Lidé prohledali půdy, vyčistili dávno zapomenuté poděděné betlémy, opravili je, vystříhali, slepili a dobarvili, vyrobili jesličky či stříšku, zavedli osvětlení. Je velmi potěšující, že je výstava inspirovala k takovému krásnému kutilství. Výsledkem jejich snažení bylo, že jeden betlém byl krásnější než druhý.

Nejstarší betlém byl z poč. 20. stol., některé betlémy zažily 5 a více generací v rodině, jiné byly zachráněné před zničením. Některé figurky byly z 19. století, ale další části byly mladší. Z některých rodin přišlo pět nebo šest betlémů. Největší betlém byl od pana Vlastimila Večerníka, známého lukaveckého znalce betlémů. Přinesl i literaturu a písemné materiály o betlemářství. Nejmenší betlém byl v oříšku.

Betlémy měly  figurky vyřezávané ze dřeva nebo jako obrázky na překližce, jiné byly papírové rozkládací, vyšívané, kovové (reliéfy), vyrobené z vosku, z krepového papíru, z keramiky, ze sádry, z plastu, interaktivní (vyprávěly).

Převládaly mnohafigurkové objekty (kolem 60 figurek), někdy se ve chlévě choulila jen svatá rodina. Objevila se známá jména malířů, kteří betlémy vytvořili: Aleš, Lada, Wenig, Kvěchová, Kubašta. Některé byly dílem ak. sochařů z Lukavce Michala Moravce, Martiny Hozové.

A aby toho nebylo málo – uprostřed vší té krásy se skvěl živý betlém s rozkošným Ježíškem, který se správně jmenuje Štěpán. V jesličkách a na klíně ho chovala jeho půvabná opravdová maminka – Maria. Jesličky strážil svatý Josef, na Ježíška dýchal volek a oslík, první kráčel král se zlatem, za ním klečel král s kadidlem a černý vzadu hýřil orientálními barvami. Na jehličí se přičinlivě pásly ovečky, naháněl je pastýř. Ježíškovi vyhrávala basa, kytara a housle a na housličky přizvukoval Matěj. Selka nesla k jeslím vánočku a malinký andělíček Kuba daroval jablíčko, básničku a poletoval všude kolem. Všechno měl pod křídly vysoký krásný anděl.

Od skautů z Hořic bylo přivezeno betlémské světlo, lidé si připalovali své svíčky a odnesli si světlo, které přináší štěstí a požehnání, do svých domovů. Duši zahřály vážné i humorné příběhy, tělo zahřál svařáček, medovina a další drobné občerstvení. Atmosféra voněla Vánocemi a pospolitostí.

Akce se uskutečnila díky Obecnímu úřadu Lukavec, který ji podpořil. Plno práce odvedli členové Louskáčku a jejich přátelé a členové kulturní komise. Děkujeme jim, ale hlavně těm, kdo na výstavu své betlémy přinesli a kdo je možná pak instalovali ve své domácnosti jako novou (starou) vánoční tradici.

Marie Nosková