Helenka Nosková četla z kroniky svého dědy Václava Flégla, který byl obecním kronikářem a navíc si vedl rodinnou kroniku. Posluchači se dozvěděli nebo si oživili povědomí o ruských partyzánech v lukaveckých lesích, o jednom z nich, Andrejovi, který při neopatrném čištění zbraně zastřelil mladého Rudu Janderu, o zastřelení německých vojáků, které ledabyle pochovali pod vrchem Krušina, takže byly vidět vojenské boty, ale do rána se ztratily. Byla bída a všeho nedostatek.

Přednáška o hradu Veliš.
Foto: O hradu Veliš. Poutavá přednáška byla plná zajímavostí

Pan Zdeněk Hátle (čilý a výřečný pamětník, dnes mu je 91 let) podrobně vyprávěl o květnových událostech v Dobši. Tenkrát byl čtrnáctiletý kluk. O jámách v zemi, do kterých se ukrývalo jídlo. O partyzánech, které jeho rodiče ubytovali na půdě. O pochodech amerických a ruských zajatců přes obec. O projíždějících kolonách Němců – s auty, koňskými potahy nebo pěšky.

Přesto, že venku bylo sluníčko a příznivého počasí by se dalo využít k práci na zahrádkách, sešlo se poměrně dost posluchačů. Měli dotazy nebo doplňovali, co se probíralo. Budeme se těšit na další pamětnickou besedu.

Marie Nosková