Den či dva dny před začátkem adventu spolek Přátelé Markvarticka postaví na návsi v patě vánočního stromu stylizující betlém, učitelky z místní mateřské školy upraví svatou rodinu, zdejší elektro firma ozdobí vánoční strom – a je připraveno. A pak v podvečer o první adventní neděli jsme se sešli a společně s dětmi z Mateřské školy v Markvarticích rozsvítili na návsi vánoční strom a za jejich zpívání koled přinesli dárky Ježíškovi k jesličkám a rozsvítili první adventní svíci. Jak říkám – začal advent. Čas příprav, shonu a očekávání vánočních svátků. Jen trocha toho klidu a našeho hlubšího zamyšlení nad samotným smyslem adventu se z nás lidí, zkoušených komercí všeho druhu, trochu vytratilo. Řekl bych, jako „obyčejně“, jako každý rok.

Světlana Musilová při instalaci výstavy.
FOTO: Království panenek a kočárků zachycuje i kus toho vašeho dětského světa

Ale v loňském roce to bylo přeci jenom o poznání jiné, a to proto, že v sobotu 10. prosince 2022 u nás v kostele sv. Jiljí vystoupil lomnický Chrámový sbor spolu s Musica Cecilia kvartetem a varhanami – vše pod řízením sbormistryně paní Mgr. Kláry Ptáčkové. Myslím, že tak profesionální výkon a přátelskou atmosféru, jsme u nás v kostele, co náš spolek Přátelé Markvarticka tyto a podobné akce pořádá, „zažili“ pouze několikrát a zaznamenal jsem i ohlasy, že to bylo poprvé. Tentokrát to bylo vskutku upřímné a uvěřitelně opravdové. Krásné vánoční melodie, kde dominovala Česká vánoční mše koledová, naplnily prostor našeho kostela takovou silou, že nás asi sedm desítek posluchačů bylo pomalu a laskavě „vtaženo „ do okouzlení, kde se zastavil čas.

Kniha „Jičín v dějinách a plno otazníků“ na 470 stranách představuje ilustrovanou formou vybrané příběhy anebo jen pověsti, které se vztahují k Jičínu či k širšímu regionu.
Komiks "Jičín v dějinách a plno otazníků" budí zájem o dějiny města

Z hraní a zpívání našich hostů byla „cítit“ upřímná radost a nadšení a já si všiml, že se my – posluchači usmíváme, že jsme patrně zapomněli na své starosti co s dárky, úklidem a pečením cukroví, a tu všude přítomnou muzikantskou radost přijímáme za svou. Opravdu krásná, snad i neopakovatelná, sváteční chvíle, řekl bych – chvíle skutečného pochopení adventu.A tak děkuji našim, snad si mohu dovolit je tak nazvat, novým přátelům z Lomnice nad Popelkou za jejich, pro nás obohacující, adventní dárek. Přeji jim aby jim toto jejich nadšení vydrželo a pro nás bych si přál, abychom si ten úsměv a radost, které v nás probudili, v sobě uchovali i pro ostatní lidičky, které na tomto světě potkáváme, a to co nejdéle – nejlépe napořád.

Za spolek Přátelé Markvarticka – Petr Brabec