V rámci třídenních přehlídek navštívilo prodejní výstavu stovky návštěvníků. Laická i odborná veřejnost, ale také osobnosti turecké veřejné, kulturní a obchodní sféry. Zahraniční diplomaté a další významní hosté obdivovali její designové lehané sklo, doplněné o zlato a platinu. Tauchmanová se vypracovala mezi uznávané výtvarníky svým talentem a citem pro sklo, ale také pílí a houževnatostí. Celý život věnovala látkám, ale sklo ji inspirovalo celý život. Začala navštěvovat kurzy a zdokonalovala se v technologiích tavení. Sklo je stále živý materiál, proto práce s ním není snadná. Škála děl je velmi rozmanitá, od víceúčelového skla až po velké exkluzivní objekty. Loni představila svůj betlém z lehaného skla s postavami v téměř životní velikosti. Ten je letos obohacen o 2 nové ovečky a můžete jej obdivovat od vernisáže, která se koná 3. prosince v novopacké výstavní síni Suchardově domě, až po začátek ledna.

Jiřina Tauchmanová v Istanbulu samozřejmě předvedla i svoje úžasné šaty z přehlídky Křehká Krása 2023. Tyto modely jsou samy o sobě inspirované jejím sklem, exkluzivní látky byly potištěny detaily skla. K nim sama vytvořila i originální šperky. Také uvedla i elegantní řadu modelů letošní přehlídky, doplněnou designovými šperky firmy MISAMO- Michaela Mőllerová. Ta se také výstavy zúčastnila s desítkami nádherných šperků a ručně vinutých perel.

Obě dámy spolu mnoho let úspěšně spolupracují na módních přehlídkách a jejich díla se vzájemně velmi dobře doplňují. Myslím si, že tato výstava byla velmi unikátní a důležitá a všichni vystavovatelé mohou být na svoji účast i práci právem hrdi. Některé to určitě posune dál a české sklo bude mít ve světě nadále výborné jméno.

Petra Glosová