V lektorské místnosti Lodžie je v sobotu 21. listopadu v kamnech zatopeno. Místnost je zarovnána materiálem všeho druhu. Obálky (4 typy), krabice a krabičky (trojí velikost), látkové pytlíčky, druh jeden, ale počet 150 (ručně našila Terezka), červené víno svařené a jakési sušenky, které však rychle zmizely. Počet lidí se spočítat nedal. Přicházeli, odcházeli, zase se vraceli. Dost se počet rozšířil Robertovou rodinou = 5 ks. Makali všichni. Včetně malé Dagmarky. Nejlepší Robertovo výtvarné dílo. Samozřejmě i dílo výtvarnice Radky.

Výroba Adventního kalendáře jde do finiše. Je třeba složit 150 krabic, naplnit každou 24 obálkami, či malými krabičkami, či pytlíčky. Neboť právě tolik je adventních dní. Když nápad s kalendářem vznikal, hovořilo se o 24 obálkách s pokyny na každý den. Pak nápad košatěl, stal se trojrozměrným, přibral i rozměr další, duchovní. Adventní kalendář má rozměr jako bedýnka, s jakou se kdysi v libáňské drožďárně expedovalo droždí. Vážila 10 kilo.

Martin od Roberta se chopil skládání krabic. Přidala se celá Robertova stáj, malá Dagmarka byla kouzelná, dokonce víka dokázala spočítat. Ve svém útlém věku umí prý už do 35. Hlavní síla pracovníků seděla okolo velkého stolu, jako se sedávalo při draní peří. Některé papírové výrobky se tu dovytvářely, dovymýšlely. Jen se nesměla poplést barva papíru, rozměry obálek, čísla dnů na nich vytisknutá.

Terezka seděla v rohu na schodech. Do svých pytlíčků skládala svého skřítka. Vše stopadesátkrát. Skromná, nenápadní. Až na dotaz pověděla, kde nakopala jíl, ze kterého vypálila figurku. V obyčejných kamnech. Podle teploty získala soška rozličnou barevnou patinu. Ideální dívka. Pěkná, pracovitá, mlčící.

Ale všechny dívky lodžietýmu jsou pěkné, mají nápady. Sešlo se jich 24 (nápadů) a nesmíme je prozradit. Jirka přicházel konzultovat některé texty, Adam je korigoval, dovytvářel. Hotové dílo v počtu 150 vytiskl na mírně nahnědlý papír, na barvě i povrchu si Jirka zakládá. V estetice žádný ústupek. Po setmění byla zkompletována první obálka s číslem 11. Zbývá do krabice vložit ještě 23 adventních dnů. Začátek distribuce kalendářů je plánován na 25. listopad.

Jak pokročil čas a za okny mizel den, přicházela tma, byla nálada u pracovního stolu stále bližší k povídání jako u draní peří. Vzpomínalo se na Vánoce, zazněla lítost, když přicházelo poznání, že tedy dárky Ježíšek nenosí.

Pak nastal dotaz: „proChore, ty pamatuješ válku?“ a dostali jsme se k tomu, jak Daniely dědeček ukrýval anglické letce, když jejich letadlo spadlo nedaleko Bělohradu. I na rodinné vztahy došlo. Ale pořád se při tom makalo. Snad jediná chyba – koledy se nezpívaly. Ale to už by snad byl až kýč. Atmosféra skvělá.

Když jsem jel Lípami domů, koukal na mě zleva měsíc. Já mu říkal, že Adventní kalendář se stihne a že bude dobrej.

(PS. Adventní kalendář – https://valdstejnskalodzie.cz/eshop)

Bohumír Procházka