Dalekohledem však budeme moci spatřit i vzdálené ledové obry Uran (v první polovině noci) a Neptun (počátkem měsíce večer nad jihozápadním obzorem). Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete i na www.astrohk.cz.

Skutečnou nebeskou show nám v únoru přichystají dvě sousední planety. Z večerní oblohy sice zmizí Saturn a nepozorovatelným se postupně stane Jupiter, naši vesmírní sousedé Venuše a Mars nám ale v únoru před svítáním předvedou zajímavé představení, a tak se vyplatí trochu si přivstat. Už na počátku měsíce totiž bude možné za svítání zahlédnout nad jihovýchodním obzorem velmi nápadnou Jitřenku, tedy planetu Venuši, dále pak do oranžova zbarvený Mars a přitom nízko nad obzorem ještě i Merkur. V následujících dnech se sice pozorovatelnost nejmenší planety zhorší, ale zbývající dvě planety budou naopak stále lépe viditelné. V neděli 27. února navíc pozoruhodnou nebeskou scenérii doplní i úzký srpek Měsíce.

Pořady v digitálním planetáriu v únoru nabídnou film Cesta za miliardou sluncí (středy od 18:30 hod., kromě 23. 2.) a Kosmické srážky (pátky od 18:30 hod., kromě 25. 2.). V sobotu planetárium nabídne dětský program s astronomickou pohádkou Polaris (od 15:30 hod., kromě 26. 2.) a večerní program s filmem Přírodní výběr (18:30 hod., kromě 26. 2.). Na hvězdárně se také konají pravidelné programy sobotní pozorování Slunce (od 14:00, kromě 26. 2.) a večerní pozorování v čase od 20:30 hod. (středy, pátky i soboty, kromě 23., 25. a 26. 2.). Navíc se budou konat i dětské programy s pohádkou Lucie a tajemství padajících hvězd, a to v pátek 4. 2., ve středu 9. 2. a v pátek 11. 2., vždy od 16:00 hod. V době od 21. do 27. 2. je Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové z technických důvodů pro veřejnost uzavřena.

Vstup na program je umožněn pouze návštěvníkům, kteří splňují podmínky dané aktuálně platnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví. Více informací na www.astrohk.cz. Děkujeme za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.

Případné změny v programu a podrobnější informace k pořadům naleznete na webu www.astrohk.cz.

Vladimír Socha, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové