Vše začalo nedělním příjezdem ve večerních hodinách, kdy po ubytování v hotelu Královský Dvůr následovala společná večeře v restauraci Koruna.

Od pondělního rána již probíhal nabitý program dle dlouho připravovaného plánu. Po ranním přivítání ve škole a seznámení jsme odjeli autobusem na exkurzi do výrobny hořických trubiček v Miletíně. Po obědě jsme se krásně prošli s průvodkyní, paní Tomíčkovou, po památkách města Hořice (muzeum, kostel, Smetanovy sady, vrch Gothard, Věž samostatnosti, židovský hřbitov a synagoga). Slovenskou i polskou skupinu asi nejvíce uchvátila první socha Jánošíka na světě. Večeří tento večer nekončil, ve škole probíhaly dílničky na výrobu ekokosmetiky, mýdla a tvorba ekoplakátu na téma: „Čím nám jsou prospěšné ovocné stromy v jednotlivých ročních obdobích.“

Vepřové hody v Jičíně.
Vepřové hody provoněly Jičín. Řezníci porcovali prase, vyráběli jitrnice i ovar

Úterním hlavním programem byla dopolední návštěva Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích. Odpoledne jsme se přemístili do Krkonošského muzea ve Vrchlabí, poté následovala prohlídka města. I tento den pokračoval večerním programem ve škole. Žáci si na památku potiskli látkovou tašku a vyrobili korálkové ozdoby na vánoční stromeček.

Vrcholem celého týdne byla asi středeční návštěva Prahy, kde většina zahraničních hostů byla poprvé v životě a poprvé také jela metrem. Po vědeckém programu v Národním zemědělském muzeu doslova „proběhla“ prohlídka nejnavštěvovanějších památek, např. Pražský hrad, Karlův most, Staroměstská radnice s orlojem a Prašná brána. Večeře v Zámecké restauraci v Chlumci nad Cidlinou byla důstojným závěrem tohoto dne.

Většina čtvrtečního řemeslného programu se odehrála v soukromém skanzenu v Krňovicích. Žáci se zde dozvěděli zajímavosti o stravování našich předků a zpracování vlny. Z vlny si metodou plstění vyrobili jablíčko a z drátků a korálků ozdobu ve tvaru vážky. Po návratu do Hořic pozval každý z našich sedmáků jednoho hosta na návštěvu domů. Velkolepým závěrem programu byla pizza ke společné večeři a skvělá diskotéka v naší nové tělocvičně pod vedením DJ Martina Křoviny.

Galerie plastik v Hořicích.
Galerie plastik v Hořicích je uzavřená. Otevře se opět příští rok v dubnu

Na páteční dopoledne byly připraveny aktivity týkající se shrnutí a hodnocení celého projektu a prezentace elektronických kuchařek v anglickém jazyce. Společně jsme zasadili na zahradě třešeň jako strom našeho přátelství a zazpívali si naučenou píseň „Okolo Hradce“. Po předání dárků všem zúčastněným přišlo srdečné loučení, které nemělo konce.

Poděkování si zaslouží všichni, kteří se na akci podíleli a jakýmkoliv způsobem pomohli.

Realizační tým: Křovinová, Piková, Pospíšilová, Základní škola Na Habru, Hořice