Ne jinak tomu bylo i letos o jedné červnové neděli, kdy se tito lidé domluvili, aby se ke Zlaté studánce, jak se nazývá, do lesa společně opět vypravili a studánku důkladně a pečlivě vyčistili. Na cestě ke studánce jim byl nápomocen historický traktor s přívěsem značky Zetor 25 K, který je ve výborné kondici díky jeho majiteli panu Ladislavu Hnízdovi.

Místní si odjakživa studánky velmi vážili, protože tento pramen po staletí býval a pořád je cenným zdrojem pitné vody. Voda zde pramení a teče do potoka Studénka, který protéká obcí až do rybníka Marešák a pokračuje dále.

Hasiči ve Vidonicích slavili 125 let a soutěžili v požárním sportu.
Hasičská soutěž ve verších aneb Ve Vidonicích se zápolilo v požárním sportu

Zlatá studánka, která je v péči obyvatelů Lužan, se nachází u lesní cesty, která vede od potápěčského centra Rumchalpa směrem od Kumburského Újezdu do obce Lužany.

Stalo se i tradicí, že toto místo navštěvují mladí hoši, kteří sem každoročně chodí o Vánocích na Štědrý den nabrat vodu, aby ji donesli svým rodičům. Převzali tak tradici, kterou jejich rodiče a prarodiče kdysi založili a oni v ní dále pokračují. Jen tenkrát se nechodilo ke studánce na Štědrý den, ale poslední den v roce, tedy na Silvestra.

Všem výletníkům bych chtěl doporučit, jakmile půjdou, nebo pojedou třeba na kolech okolo, aby se neváhali zastavit a ochutnali tuto vodu z hrníčků, které jsou u pramene připravené. Lužaňáci je tam umístili na dřevěný kmen ve tvaru ypsilon tak, aby byly dostupné pro všechny, kteří se na toto místo vydají.

Jan Pacák