Panenky jsou hezky zachovalé, mrkačkám chybí třeba jen řasy. Zato medvídci jsou řádně ohlazení. Ten z roku 1931 prošel náročnou renovací, takže ho drží pohromadě pletená vesta a kalhoty.

Nejstarší panenka je z roku 1942. Všechny se vlídně dívají kouzelnýma modrýma očima zpod dlouhých řas, malinko se usmívají a hodně nás dojímají. A hlavně nestárnou. Když se jim utrhne ručička nebo nožička, nepláčou a trpělivě čekají, co s nimi bude, zda je tatínek spraví.

SDH Brodek u Dětenic slavil 100 + 1 let od svého založení.
FOTO: Hasiči v Brodku budou na oslavu 100 + 1 let od založení dlouho vzpomínat

Na výstavě jsou proutěné kočárky všech velikostí, vedle stojí prošívaný kočárek a pak následuje barevně pestrý zástup kočárků pro panenky ze 70. let., které kopírují dětské kočárky té doby. Ozdobou výstavy je tmavý kočárek s vysokými koly jako vystřižený z historického fotoalba.

Na vernisáži výstavy přivítal malé i velké diváky povedený páreček maňásci Jeníček a Mařenka. Pak se jich zmocnily děti a maňásci šli z ruky na ruku. Všichni si vyslechli projev, krátké pojednání o panenkách a Zuzanka Chlubnová s kamarádkou Eliškou recitovaly básničku o panence.

V úterý 5. července byla v Sobotce na Šolcově statku zahájena vernisáž leteckých kreseb malíře Pavla Rampíra.
FOTO: Malíř Pavel Rampír vystavuje v Šolcově statku originální letecké kresby

Výstava se setkává s dobrým ohlasem. Prohlédnout si ji můžete v Obecním domě v Lukavci do konce měsíce července, a to vždy v úterý a ve čtvrtek od 15:30 do 17 hodin a v neděli od 14 do 16 hodin. Poděkování si zaslouží všichni, kteří exponáty na výstavu zapůjčili. 

Marie Nosková