Nejmladšími členy výpravy byly děti ve věku 7, 8, 8 a 8 let a nejstarší účastník má 82 roků. Byl jím pan Ivan Pírko, jenž výšlap na Sněžku před 31 lety založil společně se svou paní, čímž položili základ významné jičínské tradice. K panu Pírkovi je třeba dodat, že nevynechal ani jeden ročník. Výšlap si tradičně nenechali ujít i zástupci Městského úřadu Jičín.

Junioři z Kopidlna zvítězili na MČR
Junioři z Kopidlna zvítězili na MČR

Sraz Jičínských byl okolo 10. hodiny před bistrem v Peci pod Sněžkou. Už v tu chvíli počasí naznačovalo, že letošní výstup nebude jednoduchý, neboť ulice horského městečka skrápěl podzimní déšť. V průběhu cesty Obřím dolem směrem ke Slezskému domu se déšť občas zmírnil, avšak bylo to jenom na krátké okamžiky. Každý účastník ale hrdinně bojoval a bezpochyby si připomínal, že i československá republika před 105 lety vznikala v náročné atmosféře. Po krátkém občerstvení a zápisu do kroniky v Slezském domě se pokračovalo nejkratší cestou za vítězstvím. Prudce foukalo, pršelo i mrholilo, přesto výprava po půlhodině dosáhla vrcholu. Následoval zlatý hřeb programu, kdy na Sněžce zazněla česká hymna z úst odhodlaných účastníků. Cesta zpět vedla tradičně přes horskou boudu Růžohorky, kde všichni zaslouženě poobědvali.

Zvláštní uznání věnujme panu Pírkovi a také čtyřem malým dětem, které cestu na nejvyšší horu Česka zvládly bravurně. Na 105. výročí vzniku Československa a 31. ročník výšlapu na Sněžku budou jistě vzpomínat. Těšíme se opět za rok!

Jan Jireš