Každý rok se v Lukavci o Filipojakubské noci lidé scházeli u ohně a pálili čarodějnice. Letos z důvodu epidemické situace stále není sdružování více osob možné, proto předsedkyně lukavecké kulturní komise Monika Faltová se svým realizačním týmem připravila pro děti a rodiče čarodějnou hru „Pomoc čarodějnici Lukajdě“.

Hru uvozoval tajuplný příběh o hodné čarodějnici Lukajdě, která je velmi plachá a dosud se nikomu neukázala. Letos se poprvé rozhodla, že se zjeví dětem a dá jim drobné dárky. Když se to dozvěděla zlá čarodějnice Hroznice, ukradla jí její věci a zvířata. Vše zaklela a dala hlídat strašidlům. Lukajda poprosila děti, aby jí pomohly vysvobodit věci a vrátit je zpět.

V Lukavci a jeho okolí bylo vyznačeno 10 míst, na kterých ve větru vlála bílá strašidla. Kolem trasy mohly děti potkat zlou čarodějnici Hroznici, jež kontrolovala svá strašidla. Každé strašidlo hlídalo jednu ukradenou věc a k jejímu vykoupení musely děti splnit úkol. Po splnění jednotlivých úkolů si zachráněné věci zakreslily do čarodějné listiny. Úkoly plnily děti kdykoli v průběhu pátečního dne. Po trase chodily většinou s rodiči a v různé časy, takže nedocházelo ke shromažďování na jednotlivých stanovištích. Odpoledne očekávala děti Lukajda ve výdejním okénku své chýše, poděkovala jim za pomoc a předala jim dárky – pavoučka pro štěstí a Čarodějné listy, které obsahovaly její portrét, omalovánky, úkoly k doplňování a domalování, básničku a pohádku „Jak se Lukajda stala čarodějnicí“. Soubor čarodějných listů a logo hry navrhla a nakreslila obyvatelka Lukavce, která napsala také pohádku o Lukajdě.

Výzva k přihlášení do hry a pravidla byla zveřejněna na stránkách obce. Rodiče průběžně malé zachránce hlásili a každým dnem jejich počet přibýval. Malá Anežka (na snímku) si vzala na pomoc proti zlým kouzlům s sebou kamarádku z mateřské školky a obě srdnatě plnily úkoly strašidel. Hra se jim moc líbila a maminka nadšeně sdělovala: „Jsem moc ráda, že se tady v Lukavci dělají pro děti akce. Je to super!“

Hry se nakonec zúčastnilo 80 dětí s rodiči. „Mám velkou radost, že se hry zúčastnilo tolik dětí. To jsme opravdu nečekali. Děkujeme všem.“, sděluje Faltová.

Na závěr patří velký dík paní Faltové a dalším organizátorům za skvěle strávený den se zábavnou čarodějnickou hrou. Příští rok se těšíme na Lukajdu, která slíbila dětem, že se zase ukáže. A tajemně sdělovala, že jim možná už brzy pošle malé pozdravení. 

Zdena Zuzana Bednářová