Představitelé Obecně prospěšné společnosti Baševi, Teraza Dubinová a Jan Kindermann, organizují vzpomínku každý rok. Letos pozvali izraelskou velvyslankyni paní Annu Azari a ve spolupráci s městem, jičínskou ZUŠ a dalšími připravili důstojnou vzpomínku.

Tereza Dubinová z Baševi přivítala Františka Bányaie předsedu Židovské obce pražské, Martinu Berdychovou náměstkyni hejtmana Královéhradeckého kraje, Jana Malého starostu města Jičína, senátora Tomáše Czernina a další hosty. Mezi nimi i jičínského vikáře Prokopa Tobka a železnického faráře Josefa Kordíka. Připomněla, ze Baševi se téměř dvacet let staralo o židovské památky v Jičíně, nyní se stará o židovský hřbitov a spolupracuje s novými správci synagogy a židovské školy. Tereza řekla, že během 2. světové války přišlo o život šest milionů Židů. Zdůraznila, že se stále učíme poznávat židovskou historii.

Muzikant, skladatel, zpěvák a kytarista Milan Stoupa.
VIDEO, FOTO: Slyšet živě jeho hlas, hned po zádech běhá mráz

Ze slov dalších řečníků zaznamenal jsem připomenutí jičínských Kamenů zmizelých. Ty byly zapuštěny do dlažby chodníku před domy, kde žili lidé za války postižení. Celkem 13. Vzpomenuta byla i akce, kdy školní děti zaznamenávaly vzpomínky pamětníků a pak je přednášely před veřejností.

Následné vystoupení jičínské ZUŠ bylo překvapením i pro pořadatele. Skvělé písně s klavírním doprovodem pana učitele Krčmárika a kytarovým Víta Heřmana. Nádherné na tom bylo, jak zpěvačky a zpěvák dovedli vystihnout atmosféru. Nejen svým oblečením, ale i výběrem písní a jejich interpretací. Paní učitelky je skvěle připravily na zpěv hebrejských písní v hebrejštině.

Vyvrcholením pořadu v Porotním sále bylo vystoupení nevidomé ukrajinské zpěvačky Katariny Kolcové Tlusté. Doprovázela se na klavír, zpívala písně v originále.

V sobotu dne 14. ledna 2023 přivítal nově zrekonstruovaný sál restaurace Lucerna v Lukavci ochotníky z Dobré Vody s představením „Co nového u Dařbujána a Pandrholy“.
FOTO: Dobrovodští kohouti naočkovali smíchem diváky v Lukavci

U vlakového nádraží sešlo se před pamětní deskou 53 lidí. Tereza v krátkém úvodu připomněla i zesnulého malíře Michaila Ščigola, který sem v den výročí také chodil. Jednou nás překvapil tím, že keř, který tu stával, byl ozdoben žlutými květy. Pak už rozdávala ohýnek a zapalovala svíčky. Zpívala se pak česká hymna, slovenská hymna, hymna Izraele.

Osmdesát let je dlouhá doba. Téměř všichni účastníci setkání narodili se po válce. Však zapomínat bychom neměli. Zejména kvůli tomu, co se dnes děje i nedaleko od nás.

Bohumír Procházka (proChor)