V Lukavci žije hodně šikovných a tvořivých lidí, což inspirovalo předsedkyni kulturního výboru Moniku Faltovou k myšlence pořádat setkávání s názvem „Šikovní Lukaváci sobě“, kde ten obyvatel Lukavce, který umí nějakou zajímavou činnost, ji představí a naučí ji ostatní. Od myšlenky byl jen krok k realizaci.

Byla jsem velmi potěšena, že jsem mohla tuto kreativní sérii tvoření zahájit a seznámit Lukaváky s malováním na textil, resp. na trička, batůžky, tašky, sukně apod. V pátek, den před plánovanou akcí, doslova lilo jako z konve. Nad Lukavcem se honily těžké mraky a všichni organizátoři celé velké akce i doprovodných programů měli obavy, zda se vůbec bude moci něco venku konat. Naštěstí se v sobotu počasí umoudřilo a my mohli zažít nádherný aktivně strávený den.

 Čištění Zlaté studánky u Lužan u Jičína.
FOTO: "Znám křišťálovou studánku," veršoval Sládek. U Lužan je dokonce Zlatá

Už dlouho dopředu jsem měla připravené barvy, konturovací tužky, houbičky, štětce, šablony, spreje, válečky, razítka a další potřebné věci. V den konání jsme se sešli na prostranství před hřištěm o hodinu dříve a vše pro malé i velké umělce připravili. První dorazil ještě před zahájením programu šikovný klučina Míra. Ukázalo se, že udělal dobře, když se rozhodl přijít jako první, protože měl čas si nakreslit obrázky hned na několik triček. Další přišly v doprovodu tatínka čtyři holčičky, které vydržely s malým odbíháním tvořit celé 4 hodiny a moc je to bavilo.

Během odpoledne se u stolku tvořivé dílničky průběžně vystřídalo kolem 30 dětí a mnoho dospělých. Děti za pomocí rodičů vytvářely úchvatné obrázky. Přicházeli také dospělí samotní a soustředěně barvou zdobili vybraný kus svého oděvu. Pár dětí malovalo knižní záložky, které odevzdají do soutěže o nejhezčí záložku do knihy, kterou vyhlásila Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně.

Vysvěcení křížku v Dobši.
FOTO, VIDEO: Vysvěcení křížku v Dobši. Na svém místě stojí už 200 let

Ukončení tvořivé dílničky bylo plánováno na 17. hodinu, avšak stále přicházely další a další děti, takže definitivní ukončení proběhlo až o hodinu později. Někteří umělci si svá díla odnesli domů hned, větší část se ale podařilo vystavit. Sportovní síť natažená kolem hřiště poskytla skvělý prostor pro uchycení jejich uměleckých děl a na krátký čas tak vznikla výstava pod širým nebem. Malí umělci, kteří na akci zůstali až do konce, se před svá dílka postavili a zapózovali na společnou fotografii.

„Jsem moc ráda, že se počasí vydařilo, účastníkům se tvořivá dílnička líbila a doufám, že akce „Šikovní Lukaváci sobě“ bude mít u nás tradici,“ shrnula na závěr Monika Faltová.

Zdena Zuzana Bednářová