V polovině dubna Kulturní výbor v Lukavci oslovil obyvatele s žádostí, aby se podíleli na výrobě velkých čarodějnic, které by mohly zdobit místní park. V pátek předcházející dnu, kdy se tradičně pálí čarodějnice, bylo v parku vidět čilé hemžení. Během chvíle se kolem zjevilo osm velkých ježibab. Některé jely na kole, jedna seděla na mopedu, další se vznášela nad všemi ve vzduchu a ve větru jí vlály cáry její potrhané černé sukně. Na stromě visela oběšená červená bosorka, na kterou se dívala malá čarodějnice s mrtvolně bílým obličejem. To vše vypoulenýma očima sledovala babizna ve světle modré košili s obrovským bambulovitým nosem. Jedna čarodějnice nezvládla přistání a vletěla do křoví. Však není divu, že jí to nevyšlo. Kolem ní bylo poházeno několik vypitých lahví šampaňského.

Výstava Za sklem v hořické knihovně představí Erbenovu Svatební košili.
FOTO: Ponurá balada Svatební košile oživí výlohu knihovny v Hořicích

Poslední dubnový den bylo v parku živo. Přibyly další ježibaby, které se volně válely nebo seděly mezi ostatními bosorkami. Kolem půl třetí se začali scházet velcí i malí návštěvníci. Náhle DJježidědek spustil hudbu s písničkou Pět ježibab. Když píseň skončila, v parku opravdu pět ježibab oživlo. Všechny začaly hned poulet očima a drze pokřikovat na návštěvníky. Nakonec si čarodějnice Vítanice vzala mikrofon, popřála lidem hezký den a seznámila přítomné s programem.

Na lavici usedla babizna Pohádčice a začala dětem číst pohádku o tom, jak se hodná čarodějnice Lukajda, která děti provází na akcích Lukavce již rok, proměnila opět v člověka. Během čtení čarodějnice s dětmi živě komunikovaly. Nejprve je vyzvaly, aby pohladily toho, koho mají rády. Děti hladily maminky a maminky zase děti. Ty nejodvážnější se odhodlaly pohladit i některou čarodějnici. V průběhu četby děti Lukajdě pomáhaly překonat nebezpečí. Společně zpívaly Lukajdinu píseň proti strachu, smály se spolu s lesními zvířátky a nakonec pochodovaly s Lukajdou po parku. Došly až k připraveným stolům, kde začalo čarodějnické tvoření.

Ježibaba Patlalka náhle onemocněla, tak ji nahradily ostatní sestry čarodějky. Děti vytvářely krásné obrázky s tematikou kouzlení a čar. Hemžilo se to zde netopýry, čarodějnicemi na koštěti a kotlíky na lektvary, ze kterých stoupal dým v podobě nalepeného ovčího rouna. Mezi stoly se proplétala zlá Hroznice, která dětem brala štětce, rozlévala vodu, strkala a šťouchala je tak silně, že ji museli rodiče odhánět. Obrázky se přes všechna úskalí povedly a děti je rozvěsily na šňůry v parku. Vznikla tak krásná výstava pod širým nebem. A dětští umělci dostaly od Lukajdy malý dárek.

9. ročník soutěže Kouzlení z perníku v Nové Pace.
FOTO, VIDEO: Mladí pernikáři v Nové Pace vykouzlili sladkou něžnou krásu

Co však udělat se zlou Hroznicí, která děti teď tak zlobila a před 202 lety začarovala Lukajdu do podoby čarodějnice? Děti Hroznici odtáhly na pranýř, kde byla obviněna a odsouzena k upálení na hranici. Jako každý odsouzenec i ona vyřkla jedno přání. Na novém lukaveckém hřišti měl za chvíli začít čarodějnický fotbal a Hroznice chtěla naposledy kopnout míč na branku. Toto přání bylo vyslyšeno. Svázanou ji děti odvedly na hřiště. Hroznice se postavila před branku a zápas zahájila svým posledním výkopem.

Fotbalové utkání bylo napínavé, po hřišti běhali fotbalisti v dresech i čarodějnice v rozevlátých sukních. Po zápase se všichni přesunuli k velké vatře, na jejímž vrcholku byl přivázaná figura Hroznice. S nastupujícím šerem byl oheň zapálen a zlá

čarodějnice za pokřiku a radovánek dětí shořela. Domů se všichni rozcházeli unavení a plni zážitků.

„Bylo to radostné setkání všech lukaveckých sousedů,“ řekla předsedkyně kulturního výboru Monika Faltová. „Jsem moc ráda, že lukavečtí obyvatelé i lidé z širšího okolí naše akce hojně navštěvují. Děkuji všem za účast a krásnou atmosféru, kterou vytvořili.“

A že se čarodějnice opravdu líbily, doložili projíždějící motorkáři, kteří hlasitě troubili a čarodějnicím mávali. Dokonce několik cyklistů a automobilů zastavilo a cestující si instalované čarodějnice fotografovali.

Zdena Zuzana Bednářová