Dnešní doba je smutná v tom, že všechna tato setkání už téměř rok nejsou možná. Lukavečtí se však nevzdávají a opakovaně pořádají akce, které vycházejí ze sousedské soudržnosti a vnášejí tak lidem do života radost. Stejně tak se stalo i o letošních Velikonocích.

Předsedkyně kulturní komise Monika Faltová, rodačka z Lukavce, zorganizovala na velikonoční svátky pro spoluobčany tři počiny, a to společné zdobení lukaveckého velikonočního stromu, zábavnou hru pro děti s rodiči „Hledej kamínky ve stopách velikonočního zajíčka“ a virtuální vynášení Morany spolu s přinášením líta. „Jsem moc ráda, že naše akce potěšila obyvatele Lukavce. Mohli jsme pocítit soudržnost, která mezi námi stále je. Vážím si aktivity všech občanů, kteří se do akce zapojili.“, sděluje dojatě Faltová.

Zdobení velikonočního stromu spojilo obyvatele na dálku. Lidé byli vyzváni, aby doma vyráběli velikonoční ozdoby a týden před Velikonocemi je sami vyvěsili na vybraný strom vedle obecního úřadu. Nyní je kromě zavěšených ozdob u stromu k vidění i ušitá ovečka s mašlí a dvě slepičky, které zobou pšeničná zrna. Strom zkrášluje prostranství a dělá radost všem kolemjdoucím. Často se u něj zastavují děti s rodiči, prohlížejí si jednotlivé ozdobičky a v jejich očích je vidět radost.

Hra „Hledej kamínky ve stopách velikonočního zajíčka“ byla určena dětem a jejich rodičům. Na 35 místech v Lukavci a jeho okolí bylo schováno přes 70 kamínků s obrázky, které ochotně malovaly „malérečky“ z vesnice. Malované kamínky byly postupně zveřejňovány na webových stránkách obce a tak lákaly děti k zapojení se do hry. Každým dnem zájemců o hru z řad dětí přibývalo a nakonec se jich do hry přihlásilo 50 nejen z Lukavce, ale i jeho okolí. Jako jedna z prvních našla svůj kamínek malá Anička, která se tolik těšila, že ráno nemohla dospat. A spokojená maminka Aničky organizátorům hry poslala její fotografii a napsala: „Anička už svůj kamínek našla. Moc děkujeme za zorganizování této pěkné akce!“

Vynášení Morany, symbolu zimy, dlouhých nocí, nemocí, a přinášení líta symbolizujícího nový život, novou energii a jaro, se uskutečnilo v Lukavci poprvé. Snaha o obnovení této vesnické tradice probíhala letos pouze formou fotodokumentace, která byla zveřejněná na webových stránkách obce https://www.lukavec.eu/fotogalerie/ Snad příští rok situace dovolí a obyvatelé této malebné vesnice vynesou Moranu společně.

A za všechny lidi v Lukavci patří paní Faltové velký dík.

Zdena Zuzana Bednářová