Hlavním cílem revitalizace bylo vytvořit zahradu pro environmentální vzdělávání a zlepšit podmínky pro pravidelný pobyt dětí v přírodním prostředí. Kromě pobytu venku se děti učí i lépe pracovat s rizikem pohybu v terénu, svou obratnost si mohou procvičovat na průlezkách i na napnutém laně a jsou zde podporovány jejich přirozené schopnosti objevovat a tvořit.

K zastřešené venkovní učebně vybudované v minulých letech přibyla pozorovatelna, která slouží ke sledování ptactva a jiných živočichů. Svůj domov zde našel školní králík jménem Adélka. Ve spodní části mají děti možnost relaxace v houpacích sítích a za horkých dní zde ocení mlhoviště. Dále byl pro zpestření dětského vyžití v této části zahrady zabudován prolézací tunel, ve kterém najdou namalovanou Gaiu – bohyni Země i živočichy, kteří bydlí v půdě. Také došlo k obnově pískoviště s přístřeškem a vzniklo dřevěné posezení, které slouží k svačinkám v přírodě a rodičům při akcích pořádaných školou. V různých částech zahrady jsou umístěny poutavé informační tabule s přírodními tématy, např. stopy zvěře, ptactvo, stromy, domácí zvířata, byliny.

Čestné uznání pro trenéra Pavla Ponikelského a utkání 1. FK Nová Paka B a TJ Sokol Lužany.
FOTO, VIDEO: Čestné uznání pro trenéra lužanských fotbalistů Pavla Ponikelského

Novým vzdělávacím prvkem jsou též dřevěné nášlapy se stopami zvířat a u plotu se nám krom ovocných stromů začíná utěšeně rozrůstat i vrbový altánek.

Vstupní část zahrady lemují záhony, kde mají děti možnost zapojit se do péče o školní zeleň. Pěstují si zde zeleninu, květiny, jahody i léčivé bylinky a těší se z jejich sklizně.

Díky rozmanitosti zahradního areálu si zde všichni mohou najít své vyžití i relaxaci.Další významnou novinkou je, že se v následujícím školním roce 2022/2023 původně malotřídní škola rozroste o šestou třídu druhého stupně. Budovu školy bude také čekat rozsáhlá rekonstrukce, která zajistí v dalších letech její postupné rozšíření a tím i kompletní nabídku druhostupňového vzdělávání.

Budeme rádi inspirací pro další školy a dveře jsou u nás veřejnosti otevřené.

Kamila Machurová, ZŠ a MŠ Dětenice