Soutěžící hned po startu čeká nelehký úkol. Musí nejprve na malém rybníčku nasednout do lodičky, kde místo pádel slouží k pohonu plastové lopaty, a odchytnout dvě umělé zelené ryby. Dále se musí vydat na druhý břeh pro spolusoutěžícího se savicí a s ním se co nejrychleji vrátit na start a základnu, odkud teprve mohou vyběhnout k požárnímu útoku. I tady mají stižené podmínky, před vlastním útokem se musí protáhnout i s hadicemi nejprve jednou brankou a následně před cílem dalším průlezem.

Starosta pan Michal Kovář k celé akci říká: „Tato soutěž je nevyzpytatelná díky loďce a díky tomu, jak se soutěžícím zadaří chytit ryby a jak jsou schopni v rybníku plavat, také proto nikdy nemá jasného favorita a je vždy dramatická a napínavá až do konce.“ Dále dodává, že je to pěkná a povedená akce, které se zúčastní většina spoluobčanů v Úlibicích, protože se podílejí nejenom na přípravě občerstvení.

Zhruba dva týdny se před tímto termínem všichni potkají v místní čajovně, aby se domluvili na přípravách a doladili všechny detaily. Pro letošní rok akci obohatili o bramboráky, kvůli kterým už museli někteří dobrovolníci v 5 hodin ráno vstávat, aby stihli oškrábat všechny brambory.

Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 15 družstev ve třech kategoriích. Vítězové jednotlivých kategorií získali z rukou starosty krásné poháry a jako hlavní cenu Úlibický koláč, který pro ně napekly místní hospodyňky.

Po dvou štafetách dosáhl nejlepšího času mužský tým ze Starého Místa A před Starým Místem B a Stružincem. Z žen si doběhly pro prvenství dobrovolnice z Kacákovy Lhoty, stříbro převzaly Holovousy. V dětské kategorii vyhrálo družstvo z Lužan jako jediný účastník této kategorie.

Během dne starosta obce také zavzpomínal na velitele a spoluzakladatele této akce pana Miloše Kocoura, který měl minulý týden pohřeb a všichni se s ním rozloučili. Nejen jemu ale i všem dlouholetým rozhodčím, kteří sem od začátku soutěže z okrsku pravidelně každý rok přijíždí, patří veliké poděkování.

Po předání všech cen ještě obdržela opět z rukou starosty velikou kytici dlouholetá rozhodčí paní Jaroslava Zelinková, která oslavila své kulaté narozeniny. Soutěž dobrovolných hasičů byla i důvodem k setkání veřejnosti nejen z Úlibic ale i okolí, aby se zde vytvořila příjemná atmosféra, která tady i díky nádhernému počasí v sobotu panovala. 

Jan Pacák